Szukaj

Plutomurus ortobalaganensis, insekt żyjący 2 kilometry pod ziemią

Podziel się
Komentarze0

Kolejny rekord został pobity. Tym razem chodzi o stworzenie żyjące najgłębiej pod ziemią. Jest to insekt z klasy Collembola, Plutomurus ortobalaganensis, który żyje aż 1 980 metrów pod ziemią, w przepaści Krubeja-Voronja w Gruzji (najgłębsza naturalna jaskinia na świecie), w pobliżu Morza Czarnego. Czyli prawie 2 000 metrów pod ziemią!Plutomurus ortobalaganensis ustanowił tym samym nowy rekord głębokości podziemnej dla zwierzęcia lądowego; wcześniej, rekord ten dzierżył inny insekt z klasy Collembola, Ongulonychiurus colpus, żyjący „zaledwie” na 550 metrach głębokości...

Należy jeszcze sprecyzować, że używa się tutaj terminu „zwierzę lądowe”, ponieważ nawet jeśli autorzy tych prac stwierdzają, że Plutomurus ortobalaganensis faktycznie jest bezkręgowcem żyjącym głęboko pod powierzchnią ziemi, to jednakże nie należy zapominać o węgorku Halicephalobus mephisto, który został znaleziony w wodach w kopalni w Republice Południowej Afryki i który żyje na głębokości aż poniżej 3 600 metrów.

Rekord Plutomurus ortobalaganensis jest więc sprawą dość względną.


Co nie zmienia faktu, że Plutomurus ortobalaganensis żyje w ekstremalnych warunkach, stwierdzają badacze. Odkrycie hiszpańskich naukowców z muzeum historii naturalnej w Walencji oraz z uniwersytetu w Aveiro jest jednakże bardzo ważne, ponieważ pokazuje ono, że życie w ekstremalnych warunkach wcale nie jest aż tak rzadkie jak mogłoby się nam wydawać.

Na tych głębokościach, temperatury są często cieplejsze, stężenie tlenu mniejsze, a całkowita ciemność wymaga adaptacji. Na przykład, cztery odkryte gatunki są pozbawione oczu, ale posiadają one inne zmysły, pozwalające się zorientować, takie jak chemorecepcja.

Generalnie mówiąc, jeżeli chodzi o umiejętności adaptacyjne, klasa Collembola nie jest poszkodowana. Te insekty skolonizowały prawie wszystkie środowiska lądowe i można je znaleźć nawet w strefach wilgotnych, takich jak bagna, obszary pływów, itp. Wiele spośród nich jest przyzwyczajonych do jaskiń (jakieś 240 gatunków, i to niezależnie od głębokości czy wysokości groty).

Badania hiszpańskich badaczy pozwoliły odkryć jeszcze trzy inne gatunki, na różnych głębokościach, jak donoszą  sami uczeni w naukowym przeglądzie Terrestrial Arthropod Reviews. Pośród nich mamy więc: Schaefferia profundissima, który żyje na głębokości około 1.600 metrów, a także Anurida stereoodorata oraz Deuteraphorura kruberaensis, które z kolei zostały odkryte w pobliżu wejścia do tej przepaści, na głębokości około 100 metrów.

Komentarze do: Plutomurus ortobalaganensis, insekt żyjący 2 kilometry pod ziemią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz