Szukaj

Pierwszy kompletny pogrzeb wikinga w Zjednoczonym Królestwie

Podziel się
Komentarze0

Archeolodzy z Wielkiej Brytanii ujawnili w Highlands w Szkocji, resztki statku zawierającego szczątki mężczyzny, broń oraz różne przedmioty: tradycyjny grób wikinga sprzed ponad 1000 lat.Rozciągnięte na długości 5 metrów, resztki szkieletu otoczone toporem, mieczem, sztyletem, lancą, tarczą, częścią pierścienia z brązu, a także około 200 nitów starej łodzi: takie pozostałości po tradycyjnym komplentnym grobie wikinga odkryli archeologowie w Ardnamurchan, na zachodzie Highlands, w Szkocji.

Odkrycia tego dokonano w ramach wielkiego projektu archeologicznego, prowadzonego od wielu lat w tym regionie, przez wiele uniwersytetów brytyjskich.

Fakt, że zwłoki spoczywały na łodzi (z której pozostały jedynie części z metalu), według zwyczajów ludzi z północy, wskazuje, że musiało chodzić o ważnego wojownika. Wiek całości jest oceniany na ponad 1000 lat.

Te artefakty i ich stan konserwacji sprawiają, że mogiła ta jest najważniejszym grobem nordyckim, jaki kiedykolwiek został odkryty w Wielkiej Brytanii. Jest to pasjonujące odkrycie, stwierdza pani doktor Hannah Cobb, z Uniwersytetu w Manchester. Doktor Hannah Cobb jest współdyrektorką tego programu. 

Znaczenie tego odkrycia potwierdza również doktor Olivier Harris, który jest współdyrektorem projektu School of Archaeology and Ancient History uniwersytetu w Leicester. Jak wyjaśnia ten badacz, w przeciągu poprzednich sezonów, prace archeologów skupiały się nad badaniem dowodów na zmiany wierzeń oraz sposobu życia w neolicie oraz w epoce brązu, czyli odpowiednio między 6 000 i 4 500 lat, i między 4 500 i 2 800 lat.

Komentarze do: Pierwszy kompletny pogrzeb wikinga w Zjednoczonym Królestwie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz