Szukaj

Pierwsze jabłko znalezione w Kazachstanie

Podziel się
Komentarze0

Oryginalne jabłko, od którego pochodzą wszystkie inne, które znamy w naszych czasach, miało zostać odnalezione w górach Kazachstanu. Podczas gdy aktualnie używa się jakiejś trzydziestki różnych pestycydów, aby leczyć jabłka dostępne w handlu, ten oryginalny owoc ma być naturalnie odporny na wszystkie choroby. I to właśnie w samym sercu Kazachstanu miała rosnąć oryginalna jabłoń, czyli drzewo, które dało początek wszystkim innym rodzajom jabłoni.Zostało ono odkryte w 1929 roku przez sowieckiego biologa, Mikołaja Wawiłowa, w regionie Ałmaty, u stóp masywu Tian Shan, blisko granicy chińskiej. Według przeprowadzonych prac badawczych, owoc ten ma być odporny na wszystkie choroby, a bardziej dokładnie, na choroby, przeciwko którym używa się dziś co najmniej trzydziestu pięciu różnych pestycydów, w celu ochrony jabłek, które dziś możemy dostać w supermarketach.

Jak podaje francuska agencja prasowa, Agence France Presse, owoc ten został przebadany przez kazachskiego agronoma, Aymaka Djangaliewa, po śmierci Mikołaja Wawiłowa w więzieniu, w 1943 roku. Ale to właśnie w 2010 roku, rok po zniknięciu badacza, sekwencjonowanie domowego jabłka pozwoliło odkryć, że dzikie jabłko z Kazachstanu, ochrzczone Malus sieversii, było przodkiem wszystkich aktualnych jabłek.

Jabłka w Kazachstanie bowiem pochodzą od drzew, które rosły dobre kilka milionów lat temu. Pestki tych owoców mogły wydostać się z otoczek, w których były zamknięte, dzięki uprzejmej pomocy niedźwiedzi, które są ogromnie łase na jabłka, na te największe i najsłodsze.


Owoce te stałyby się w ten sposób „żywymi kopalinami”, stwierdził  kazachski agronom Aymak Djangaliew, cytowany przez reżyserkę Catherine Peix, która nakręciła z nim film na temat tego niezwykłego, oryginalego owocu.


Jabłonie z Kazachstanu, wraz ze swoimi pniami o dwóch metrach szerokości, mają do 20 m – 30 m wysokości. Drzewa te dają jabłka o smaku i kolorach niezwykle zróżnicowanych. Żadne drzewo nie przypomina swojego sąsiada, stwierdzała pani  Catherine Peix. Z filmu możemy dowiedzieć się również, iż w Kazachstanie ma istnieć ponad 6 000 odmian jabłoni.

Jabłonie, które są dziś zagrożone...

Poza swoją naturalną odpornością ma choroby, jabłka te są o wiele większe i smaczniejsze niż te, które zazwyczaj kupujemy. Ale są one zagrożone, niestety. Jak ubolewa stowarzyszenie Alma, które zostało założone dwa lata temu, w celu ochrony oryginalnego jabłka, wylesianie przyczyniło się dziś do zniknięcia 70% kazachskich jabłoni.

Chcielibyśmy, żeby INRA (narodowy instytut bagań agronomicznych, Institut national de la recherche agronomique) zainteresował się tym tematem, wyjaśnia stowarzyszenia Alma. Krzyżówki genetyczne między naszymi gatunkami oraz drzewami Malus sieversii być może pozwolą na stworzenie drzew odpornych na choroby i insekty, a tym samym będziemy mogli uniknąć masowego stosowania pestycydów.

Amerykański uniwersytet Geneva, usytuowany blisko Nowego Jorku, zdecydował się już pobrać nasiona z 900 różnych drzew. We Francji, w szkole w Breuil, w lesie Vincennes, planuje się na przyszły miesiąc zasadzenie drzewa Malus sieversii.

A w oczekiwaniu na postęp w badaniach, merostwo Paryża będzie gościć aż do 5 marca wystawę stworzoną przez stowarzyszenie Alma. Goście będą mogli przede wszystkim obejrzeć film zrealizowany przez Catherine Peix, zatytułowany L'origine de la pomme ou le jardin d'Eden retrouvé (Pochodzenie jabłka, czyli Ogród Eden odnaleziony).

Komentarze do: Pierwsze jabłko znalezione w Kazachstanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz