Szukaj

Palenie może wzmagać kaca

Podziel się
Komentarze0

Paląc w trakcie picia alkoholu zwiększamy ryzyko wystąpienia kaca następnego dnia, jak podaje czasopismo naukowe Journal of Studies on Alcohol and Drugs. Wiele osób dzień po wypiciu zbyt dużych ilości alkoholu odczuwa kaca - połączenie bólu głowy, mdłości i zmęczenia - jednak nie u każdego występuje ta dolegliwość.Nie zostało wyjaśnione, dlaczego tak jest. Jednak według najnowszych badań, jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia kaca może być palenie tytoniu.

Badania Damaris J. Rosnehow z Amerykańskiego Brown University, przeprowadzone na 113 studentach wykazały, że palenie tytoniu tego samego dnia, w którym nastąpiło nadużycie alkoholu, zwiększało prawdopodobieństwo wystąpienia kaca, lub potęgowało związane z nim dolegliwości.

Co więcej, okazało się, że palacze generalnie są bardziej narażeni na wystąpienie tej przypadłości niż niepalący. Może to oznaczać, że palenie tytoniu ma bezpośredni wpływ na występowanie kaca.


Przyczyna tego zjawiska nie została wyjaśniona. Jednym z możliwych wyjaśnień jest związek alkoholu i nikotyny w mózgu: inne badania wykazały, że receptory nikotyny wpływają na naszą reakcję na alkohol, na przykład jednoczesne picie i palenie powoduje zwiększone wydzielanie dopaminy, hormonu szczęścia.

Lecz jakie są konsekwencje tego zjawiska? Może się wydawać, że kac powoduje jedynie to, że czujemy się źle. Udowodniono jednak, że spowalnia on reakcje, czyli wpływa między innymi na zdolność prowadzenia pojazdów, a być może jest on również objawem jakiegoś rodzaju uszkodzenia mózgu.

Co więcej, istnieją naukowe dowody na to, że palenie wzmacnia szkodliwość wieloletniego nadużywania alkoholu dla mózgu.

Dlatego też palacze nadużywający alkoholu powinni, dla własnego dobra, odstawić chociaż papierosy.

Komentarze do: Palenie może wzmagać kaca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz