Szukaj

Osteoderma: tajemnicza kostna skóra niektórych dinozaurów

Podziel się
Komentarze0

Pewien zespół amerykański opublikował ostatnio swoje prace w przeglądzie naukowym Nature Communications, opisując w nich badania nad osteodermą. Osteoderma to rodzaj skóry ze zbitych płytek kostnych, która pokrywała Rapetozaury, czyli dinozaury żyjące na Madagaskarze.Dodatkowo, struktura ta jest jeszcze obecna u niektórych współczesnych nam zwierząt, ale jej funkcje są mało poznane. Tym bardziej, jeśli dotyczy to dinozaurów.

Osteoderma jest rodzajem skóry i kostnej łuski, zintegrowanej ze skórą właściwą. Można ją było spotkać u dinozaurów takich jak Stegosaurus oraz Ankylosaurus, albo u przedstawicieli grupy Titanosauria. Ale jaka była jej funkcja? Czy miała ona chronić, na obraz zbroi, albo tak, jak to jest to u pancerników oraz krokodyli? Tarcza użyteczna w relacjach z innymi jednostkami? Regulacja temperatury ciała?

Kristina Curry Rogers, profesor biologii i geologii na Macalester College (St. Paul Minnesota), przestudiowała gigantyczne kości, które rosną w skórze Rapetosaurusa, czyli dinozaura z rodziny zauropodów, którego kości zostały znalezione na Madagaskarze.


Kości te zapewniały zwierzęciu skórę miejscami siedem razy grubszą niż skóra słonia. Te kostne płytki, puste w środku, były jedna dość lekkie „do noszenia”.

Jest to największa osteoderma, jaką kiedykolwiek stwierdziliśmy u kręgowca. Fakt, że są one puste, demistyfikuje wszelkiego rodzaju idee na temat tego, w jaki sposób te kości funkcjonowały i do czego służyły u tych długoszyich dinozaurów, stwierdza pani profesor Kristina Curry Rogers.

Dodatkowo, u niektórych aktualnych zwierząt, osteoderma składa się z setek drobnych płytek, podczas gdy u Rapetosaurusa płytek tych było zaledwie kilka: mało prawdopodobne jest więc, iż chodził o regulację temperatury albo o napierśnik.

Zakładamy, biorąc pod uwagę ówczesne warunki środowiskowe oraz suszę, kiedy te zwierzęta żyły, że osteoderma ta była być może ważna dla odkładania minerałów, co pozwoliło im na przeżycie w trudnych momentach, wyjaśnia jeszcze pani profesor Kristina Curry Rogers, która prowadzi pogłębione badania, aby lepiej wyjaśnić tę tajemnicę.

Komentarze do: Osteoderma: tajemnicza kostna skóra niektórych dinozaurów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz