Szukaj

Optymalna częstotliwość badań przesiewowych pomocna we wczesnym wykrywania raka żołądka

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie określa, jak często ludzie powinni być badani pod kątem raka żołądka w regionach wysokiego ryzyka. Wyniki, opublikowane online w CANCER, czasopiśmie analizy porównawczej American Cancer Society, mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka żołądka, który jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób chorych na raka.Chociaż częstość występowania raka żołądka zmniejszyła się znacznie w zachodniej części świata, choroba jest wciąż powszechna w takich regionach jak Azja Wschodnia, w tym Korea, Japonia i Chiny.

Rokowania w przypadku osób chorych na raka żołądka są silnie zależne od stopnia zaawansowania choroby w chwili rozpoznania. Innymi słowy, wczesne wykrycie i leczenie choroby może uratować życie.

Badanie pod kątem raka żołądka jest często robione przy pomocy endoskopu – giętkiego przewodu z kamerką, która przekazuje obraz z górnego odcinak przewodu pokarmowego.

Aby sprawdzić, jak często takie badanie przesiewowe powinny być wykonywane w celu wykrycia raka żołądka we wczesnym stadium, dr med. Il Ju Choi z National Cancer Center w Korei, wraz z kolegami, zbadał 2 485 pacjentów, u których zdiagnozowano tego typu nowotwór.


Pacjenci zostali podzieleni na siedem grup, na podstawie odstępu pomiędzy endoskopią, która wykryła raka żołądka, a badaniami, które go poprzedziły, tj. jeden rok, dwa, trzy, cztery, pięć lat, więcej niż pięć oraz nigdy nie badane.

Obecnie w Korei badanie to jest zalecane u osób, które są w wieku 40 lat lub starszych, co dwa lata.

Naukowcy odkryli, że stadia raka żołądka były podobne w przypadku przerwy między jednym rokiem a trzema latami, a stadium raka, w chwili rozpoznania, było istotnie wyższe w przerwach czteroletnich lub więcej.

"Optymalną strategią zdaje się być przeprowadzenie badania co trzy lata. Nowotwór żołądka może stać się bardziej zaawansowany z przerwami, które są dłuższe niż trzy lata, jednak badania częściej niż co trzy lata nie wydają się być bardziej korzystne. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy członek rodziny ma raka żołądka. W takim przypadku konieczne może być poddawanie się endoskopii częściej niż co trzy lata”, powiedział dr Choi.

Pacjenci z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka żołądka częściej mają zaawansowane stadium w momencie rozpoznania, gdy badani są co trzy lata, niż co rok.

Komentarze do: Optymalna częstotliwość badań przesiewowych pomocna we wczesnym wykrywania raka żołądka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz