Szukaj

Operacja odchudzająca lepsza niż leki dla bardzo otyłych pacjentów z cukrzycą

Podziel się
Komentarze0

Otyłość jest wielkim problemem zdrowotnym na całym świecie. A wszyscy już wiemy, że cukrzyca jest związana z otyłością. Jak stwierdza teraz amerykańskie towarzystwo cukrzycy, American Diabetes Association, roczne koszty leczenia pacjentów z cukrzycą sięgną nawet 200 000 000 000 w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych.Badanie, które zostało opublikowane w Archives of Surgery, pokazuje, że chorobliwie otyli pacjencji z cukrzycą typu 2 insulinoniezależną, NIDDM (ang. Non Insulin Dependent Diabetes Mellitus), którzy przeszli przez operację bariatryczną, doświadczali remisji choroby albo poprawy wyników związanych z cukrzycą, w porównaniu do pacjentów, którzy przeszli przez konwencjonalną terapię.

Doktor Frida Leonetti, z Policlinico 'Umberto I' na uniwersytecie University of Rome 'Sapienza' we Włoszech, wraz ze swoją ekipą, przeprowadziła badanie nad grupą 60 pacjentów chorobliwie otyłych, z cukrzycą typu 2 na dokładkę.

Trzydziestu z tych pacjentów przeszło operację laparoskopową założenia opaski żołądkowej (LSG, laparoscopic sleeve gastrectomy). Trzydziestu pozostałych było leczonych na cukrzycę metodą konwencjonalną.

Włoscy naukowcy oceniają, że u 80 pacjentów, którzy mieli operację laparoskopową założenia opaski żołądkowej, doszło do remisji cukrzycy, co się przekłada na 24 osoby z 30. Wyniki jeszcze różniły się dla pacjentów, którzy mieli cukrzycę typu 2 od mniej niż 10 lat (100% powodzenia), a także dla tych, którzy chorowali od ponad 10 lat (40% powodzenia).


Wyniki również pokazały, że dla wszystkich 30 pacjentów leczonych tradycyjnie, nie stwierdzono żadnej poprawy w cukrzycy. Poziom glikemii albo pozostawał na stałym poziomie, albo jeszcze bardziej wzrastał.

Przed operacją, wskaźnik masy ciała BMI pacjentów z grupy operacji laparoskopowej LSG wynosił 41,3 średnio. Osiemnaście miesięcy po operacji spadł do 28.3 przeciętnie.

Natomiast, w grupie pacjentów z konwencjonalną metodą leczenia, wskaźnik masy ciała BMI pacjentów wynosił przeciętnie 39 na początku, a po osiemnastu miesiącach wzrósł do 39,8.

Rezultaty włoskiego badania pokazują także, że obstrukcyjny bezdech senny spadł o 10% - 50% u pacjentów z grupy operacji laparoskopowej LSG. Co więcej, konsumpcja leków obniżających ciśnienie oraz poziom cholesterolu również spadła 18 miesięcy po operacji.

Natomiast, dla pacjentów z konwencjonalną metodą leczenia nie zaobserwowano żadnej zmiany (bądź jedynie niewielką), zarówno pod kątem bezdechu sennego, jak i leków antynadciśnieniowych oraz antycholesterolowych.

Badacze włoscy podsumowują: rezultaty krótkoterminowe oraz długoterminowe potwierdzają pozytywne działanie operacji laparoskopowej założenia opaski żołądkowej, w przypadku cukrzycy u chorobliwie otyłych pacjentów. Zarówno dla remisji, jak i dla poprawienia objawów. Najważniejsze jest to, że długoterminowe rezultaty pozwolą ocenić korzyści i wady operacji bariatrycznej w porównaniu do konwencjonalnych metod leczenia.

Komentarze do: Operacja odchudzająca lepsza niż leki dla bardzo otyłych pacjentów z cukrzycą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz