Szukaj

Onkolodzy: leki przeciwnowotworowe są za drogie!

Podziel się
Komentarze0

Setka onkologów z piętnastu krajów całego świata obnaża wygórowane ceny leków przeciwnowotworowych ratujących życie, w artykule umieszczonym na stronie American Society of Hematology. Lekarze nawołują do podejmowania moralnych decyzji w momencie ustalania cen na tego typu medykamenty.Pośród 15 obserwowanych krajów, w których znalazły się Stany Zjednoczone, RPA, Chiny, Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Japonia, Australia, Argentyna, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Francja, Rosja, Norwegia i Włochy, największe taryfy na leki antynowotworowe są w USA.

W 2012, FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła 12 leków antyrakowych, z których 11 kosztuje ponad 100 000$ rocznie. Onkolodzy, specjaliści od raka krwi, oburzają się na tak wysokie koszty, ponieważ przeżycie pacjentów zależy od tych leków.


Piszą w artykule: - Kiedy produkt wpływa na życie lub zdrowie ludzi, jego cena powinna być sprawiedliwa ze względów moralnych.

Przewlekła białaczka szpikowa jest rzadkim rakiem krwi i szpiku kostnego. Choroba charakteryzuje się nadmierną produkcją pewnego typu białych krwinek w szpiku kostnym.

W USA, poziom przeżycia tej białaczki wynosi ok. 60%. We Francji i w Szwecji – 80%. Wszystko z powodu kosztów leku.

Gleevac, sprzedawany przez Novartis, w USA kosztuje aktualnie 92 000 dolarów rocznie. We Francji – 40 000 dolarów. I to właśnie z tego powodu w Stanach Zjednoczonych 10% pacjentów dotkniętych tą białaczką nie wykupuje leku.

Komentarze do: Onkolodzy: leki przeciwnowotworowe są za drogie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz