Szukaj

Olej silnikowy związany z ciężką chorobą stawów

Podziel się
Komentarze1

Badania zostały przeprowadzone przez zespół z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Objęto nimi grupę 1 tys. 419 osób, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów.

Tuż po wykryciu choroby pacjentów poproszono o wypełnienie ankiety, która dotyczyła m.in. ekspozycji na oleje mineralne w miejscu pracy, np. olej silnikowy czy hydrauliczny - służący do uzupełniania w siłownikach, podnośnikach i prasach hydraulicznych.

W ramach kontroli podobnymi badaniami objęto 1 tys. 674 zdrowe osoby dobrane pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania.


Na częsty kontakt z olejami mineralnymi w pracy byli narażeni głównie mężczyźni. Były to przeważnie olej samochodowy lub hydrauliczny.

Analiza ujawniła, że mężczyźni często stykający się z tymi produktami w pracy mieli o 30 proc. wyższe ryzyko zachorowania na cięższą postać reumatoidalnego zapalenia stawów, niż mężczyźni, którzy nie mieli z nimi kontaktu.

Wyniki te potwierdzają wcześniejsze obserwacje na szczurach, u których oleje mineralne wywołują chorobę reumatoidalna stawów. Zdaniem autorów najnowszej pracy, związki te prawdopodobnie aktywują komórki odporności i prowokują je do agresji wobec własnych tkanek.

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Arthritis Research and Therapy".

Komentarze do: Olej silnikowy związany z ciężką chorobą stawów (1)

czarny^_^
czarny^_^ 10-06-2008 22:30

a co z obciazeniem stawow

1

Analizując profil zawodowy osób, które zajmują sie wymienionymi w artykule czynnościami niebagatelne znaczenie ma chyba jeszcze kwestia obciążenia stawów. Zazwyczaj tego typu prace wykonują pracownicy "fizyczni"... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze