Szukaj

Odszkodowania od Skarbu Państwa za HIV

Podziel się
Komentarze1

215 tys. zł odszkodowania od Skarbu Państwa zasądził Sąd Apelacyjny w Rzeszowie mężczyźnie zakażonemu wirusem HIV oraz czwórce dzieci - spadkobiercom jego zmarłej żony. Przyznał także po 200 i 250 zł miesięcznej renty dla dwojga niepełnoletnich córek.

Na zasądzoną kwotę składa się 65 tys. zł odszkodowania dla mężczyzny zarażonego HIV oraz po 37,5 tys. zł odszkodowania dla każdego z czworga dzieci zmarłej powódki. Wyrok jest prawomocny. Przysługuje od niego kasacja, którą zapowiedział już pełnomocnik pozwanego Skarbu Państwa, Rafał Cieślicki. Uzasadnienie orzeczenia, podobnie jak rozprawa, zostało utajnione.

Stroną poszkodowaną obecnie jest zakażony mężczyzna i następcy prawni jego żony - czworo dzieci, w tym troje z poprzednich małżeństw. Wcześniej powodami byli małżonkowie zakażeni HIV. Według nich, nie zostali oni w odpowiednim czasie poinformowani o zakażeniu mężczyzny wirusem HIV. Nieświadomy zakażenia mężczyzna zaraził swoją żonę. Wytoczyli oni w kwietniu 2002 r. proces z powództwa cywilnego, w którym domagali się od Skarbu Państwa zadośćuczynienia i odszkodowania (pierwotnie 400 tys. zł, ale kwota ta kilkakrotnie była zmieniana). W lutym ub. roku zakażona kobieta zmarła.


Ponowny proces miał się zakończyć na początku 2005 roku, ale wówczas ogłoszenie wyroku zostało przesunięte z powodu śmierci powódki. Sąd zdecydował wtedy, że wyrok w tej sprawie może zostać wydany dopiero, gdy zostanie zakończone postępowanie spadkowe wobec męża i czworga dzieci kobiety oraz postępowanie opiekuńcze nad małoletnią córką powódki z poprzedniego małżeństwa. 17-letnia obecnie dziewczynka jest sierotą, ponieważ jej ojciec także nie żyje.

Małżonkowie w 1996 roku oddali w łańcuckim (Podkarpackie) szpitalu krew dla matki mężczyzny. Po przebadaniu krwi Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Rzeszowie ustaliła, że krew mężczyzny jest zakażona wirusem HIV i wezwała nosiciela do zgłoszenia. Jednak list nie dotarł do adresata i wrócił z adnotacją "adresat się wyprowadził".

Według pełnomocnika poszkodowanych, Tadeusza Kosiora, taka notatka została sporządzona na podstawie opinii sąsiada. W rzeczywistości małżonkowie nadal mieszkali pod podanym adresem. W związku z nieotrzymaniem zawiadomienia, mężczyzna przez cztery lata nie był świadomy, że jest nosicielem wirusa i zaraził swoją żonę. Tymczasem pełnomocnik pozwanego uważa, że notatka listonosza została sporządzona w oparciu o opinię sąsiada, czyli osoby, która powinna wiedzieć, jakich ma sąsiadów i czy nadal tam mieszkają. Ponadto obowiązek poinformowania stacji krwiodawstwa o zmianie adresu spoczywa na dawcy krwi, czyli w tym wypadku na powodzie.

Małżonkowie o zakażeniu dowiedzieli się w 2000 roku, gdy mężczyzna poważnie zachorował na posocznicę, czyli zakażenie krwi. Przeprowadzone wówczas badania wykazały obecność wirusa.(PAP)

Komentarze do: Odszkodowania od Skarbu Państwa za HIV (1)

Annegi
Annegi 22-10-2010 21:45

zakażenia HIV i inne

1

Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia gronkowcem, żółtaczką B,C, wirusem HIV, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze