Szukaj

HIV powoduje choroby strukturalne serca

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Hiszpanii wykazali, że HIV powoduje choroby strukturalne serca. Obserwacje te potwierdzają wprowadzenie badań przesiewowych układu krążenia dla wszystkich pacjentów z HIV, szczególnie dla tych, którzy mają pozytywną wiremię.

Prezentując swoje wyniki na dorocznym spotkaniu EuroEcho-Imaging 2013, które odbyło się w Stambule w Turcji, dr Nieves Montoro, z Madrytu, powiedział: - Powszechnie wiadomo, że u pacjentów z HIV często występują choroby strukturalne serca (głównie dysfunkcja rozkurczowa i nadciśnienie płucne), które badane są za pomocą echokardiografii, jednak przyczyny występowania tych chorób nie są znane. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badań, by ocenić, czy stadium HIV lub wykrywalna wiremia były powiązane ze stopniem choroby serca.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób szacuje, że jest 1.144.500 osób w wieku powyżej 13 lat żyjących z HIV w Stanach Zjednoczonych.

Do badań naukowcy przeanalizowali dane 65 pacjentów z HIV, ze średnią wieku 48 lat. Wszyscy uczestnicy zgłaszali duszności, co określano II klasą w skali New York Heart Association (NYHA).

Według Heart Failure Society of America, skala NYHA jest wykorzystywana przez lekarzy w celu określenia stopnia zaawansowania niewydolności serca u pacjentów z objawami i koncentruje się na powiązaniu symptomów z codziennymi zajęciami i jakością życia.

Oznaczanie limfocytów T i miana wirusów

Stadium HIV uczestników określano przez oznaczanie CD4 (limfocyty T), podatności na choroby oportunistyczne oraz  miana wirusa we krwi. Naukowcy ustalali liczbę cząsteczek wirusa bądź kopii w mililitrze krwi.

Pacjenci mieli także transtorakalne badanie echokardiograficzne, aby zobaczyć, czy mają choroby serca (przerost komory serca, dysfunkcję skurczową lub rozkurczową czy nadciśnienie płucne).

Naukowcy odkryli, że prawie połowa pacjentów (47%) miało jakiś rodzaj choroby serca, zazwyczaj przerost lewej komory, dysfunkcję lewej komory, nadciśnienie płucne i objawy niewydolności prawej komory serca.

Dr Montoro wyjaśnia: - Okazało się, że połowa pacjentów z dusznością zarażonych wirusem HIV miało echokardiograficznie choroby serca. Naszym najbardziej interesującym odkryciem było to, że u pacjentów z pozytywną wiremią we krwi stwierdzono istotnie większą częstość występowania chorób serca. W rzeczywistości, wykrywalna wiremia we krwi prawie dwukrotnie zwiększa występowanie chorób serca, co sugeruje, że sam HIV może być niezależnym czynnikiem sprawczym. Uważamy, że wszyscy pacjenci z dusznością powinni poddać się transtorakalnemu badaniu echokardiograficznemu, aby sprawdzić choroby serca.

Angelika Masłowska

Komentarze do: HIV powoduje choroby strukturalne serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz