Szukaj

Odkryto wodę na księżycu Jowisza, Europa

Podziel się
Komentarze0

Dane zebrane przez amerykańską agencję NASA dzięki sondzie Galileo, pozwalają stwierdzić, że lodowa planeta Europa, satelita Jowisza, zawiera jak najbardziej wodę w płynnej postaci. Planeta Europa, która jest jednym z księżyców Jowisza (najmniejsza z księżyców galileuszowych), posiada bardzo aktywny region.W strefie tej, lód, który pokrywa powierzchnię planety, dokonuje bardzo znaczących wymian z oceanem, który znajduje się tuż pod lodową skorupą. Jest to prawdziwe odkrycie, którego dokonali naukowcy z amerykańskiej agencji NASA. A w tym wszystkim pomogła im oczywiście sonda Galileo.

Uzyskane rezultaty pozwalają myśleć więc, że życie może być możliwe również poza Ziemią w naszym układzie słonecznym, jak mówią badacze w przeglądzie naukowym Nature. Przegląd ten opublikował właśnie omawiane tutaj badania.

Dane te oferują fascynujące możliwości, mówi pani Mary Voytek, która stoi na czele programu astrobiologii agencji NASA. Jednakże, naukowcy z całęgo świata chcieli przyjrzeć się z bliska naszym analizom oraz zrewidować te dane, zanim będziemy w stanie zrozumieć, co się wiąże z takimi rezultatami, dodała jeszcze specjalistka w komunikacie agencyjnym.


Tym bardziej, że woda zawarta w oceanie na Europie jest obecna w takich ilościach, że prezentuje ona równowartość wszystkich oceanów na Ziemi razem wziętych. Ale z faktu jej takiego oddalenia od Słońca (778 412 020 km), większa widoczna część jest zamarznięta, na głębokości ocenianej na kilkadziesiąt kilometrów.

Wymiany wystarczające dla rozwoju życia

To właśnie ta gruba warstwa lodu sprawiała, że astronomowie wierzyli, iż nie ma niczego poza lodem na Europie. Ale właśnie wykazano coś innego, dzięki chaotycznym obrazom przechwyconym z powierzchni satelity, a także dzięki modelowi opracowanemu przez naukowców i opartemu na obserwacjach księżyca Jowisza i Ziemi.

Ich zdaniem, model ten bardzo wyraźnie pokazuje obecność znaczących wymian między lodem i jeziorem znajdującym się pod lodową pokrywą. Wymiany te są jak najbardziej wystarczające do tego, żeby życie na tej planecie było obecne.

Aby potwierdzić definitywnie te dane, amerykańska agencja NASA planuje wysłanie na miejsce urządzania specjalnie opracowanego tak, aby zbadało lód i które być może byłoby w stanie dotrzeć do jezior znajdujących się pod lodem, ukrytych przed okiem sondy Galileo.

Komentarze do: Odkryto wodę na księżycu Jowisza, Europa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz