Szukaj

Nowy model testu genetycznego na raka

Podziel się
Komentarze0

W Wielkiej Brytanii naukowcy rozpoczęli badania, które w przyszłości mają umożliwić wszystkim pacjentom z rakiem dostęp do tego rodzaju analizy genetycznej, która sprawiała, że Angelina Jolie zdecydowała się na podwójną mastektomię. W projekcie badawczym udział bierze instytut ICR (Institute of Cancer Research) w Londynie, amerykańska firma Illumina, genetycy i onkolodzy.Przeznaczono na niego 2,7 mln funtów. Naukowcy podkreślają jednak, że badania te nie są odpowiedzią na ogłoszoną w ubiegłym tygodniu decyzję Jolie o usunięciu obydwu piersi w ramach prewencji raka.

Dr Nazneen Rahman z ICR mówi: - Próbujemy opracować proces, który pomoże w zrozumiałym i systematycznym posługiwaniu się genetycznymi informacjami w medycynie raka, aby więcej ludzi mogło skorzystać z tego typu informacji oraz z przykładów, o którym usłyszeliśmy w ubiegłym tygodniu.

Mutacje w niektórych genach w sposób znaczący zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Angelina Jolie została pozytywnie przetestowana w kierunku mutacji genetycznej, która oznacza, że aktorka była aż 5 razy bardziej zagrożona rakiem piersi niż kobieta, która nie ma takiej mutacji.


Do tej pory naukowcy odkryli blisko 100 mutacji genetycznych predysponujących do raka, ale testy w ich kierunku w Wielkiej Brytanii są aktualnie bardzo ograniczone.

Ostatnie postępy w sekwencjonowaniu genetycznym – tzn. poszukiwaniu mutacji genetycznych – sprawiają, że czytanie kodu genetycznego jest szybsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek było.

- Wkrótce testy genetyczne staną się rutynowym badaniem dla wszystkich pacjentów z nowotworami – mówi Rahman. – Ważne jest, żeby wiedzieć, że to właśnie ta mutacja w kodzie genetycznym danej osoby spowodowała u niej raka. Pozwala to na bardziej spersonalizowane leczenie. Tacy ludzie bowiem częściej są zagrożeni innym rakiem, mogą potrzebować bardziej złożonej chirurgii, albo innych leków.

Program badawczy, zwany Mainstreaming Cancer Genetics, najpierw skupi się na kobietach z rakiem piersi i rakiem jajnika ze szpitala Royal Marsden w Londynie. Naukowcy jednak mają nadzieję, że wkrótce uda im się objąć badaniem inne typy nowotworów.

Komentarze do: Nowy model testu genetycznego na raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz