Szukaj

Nowy materiał, ultra śliski, który ułatwia spływanie keczupu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z uniwersytetu Harvard właśnie stworzyli bardzo śliski materiał, który jest oparty na składzie wewnętrznej powierzchni rośliny mięsożernej. Jest to znaczący postęp dla przmysłu keczupowego, który będzie w końcu mógł opracować butelki, z których sos będzie płynął bez żadnych trudności.


Czy oznacza to, że era wiecznych walk konsumentów z butelkami keczupu wkrótce się skończy? Badacze amerykańscy przedstawiają swoje odkrycie, czyli ultra śliski materiał, który odpycha najbardziej kleiste substancje tak, że nie pozostaje po niż żaden ślad.

Jest to spora rewolucja, przyzna każdy miłośnik keczupu, który chociaż raz w życiu doświadczył tego problemu ze zmuszeniem sosu do spływania wzdłuż ścianek pojemnika. Aby dotrzeć do takiego rezulatatu, badacze amerykańscy przede wszystkim przestudiowali roślinę mięsożerną rodzaju Nepenthes, której sekret drapieżnictwa polega na obecności błoniastych urn na łonie jej organizmu.

Te złowieszcze rośliny posiadają ściany ekstremalnie śliskie, które pozwalają im na pochłanianie owadów i kierowanie ich do rezerwuaru zawierającego soki trawienne. Generalnie, przedstwiciele grupy Nepenthes wydzielają na swoich liściach gąbczastą substancję, nasączoną wodą, która nie pozwala insektom na przyklejanie się.


Kopiując właściwości chemiczne tej substancji, badaczom udało się stworzyć „tłusty film”, który, kiedy zostanie zaaplikowany na powierzchnię, zapewnia jej niewiarygodnie gładki aspekt.

Żadna substancja się nie oprze...

Na tę chwilę, wiele produktów zostało poddanych eksperymentom z nowym materiałem, w celu sprawdzenia jego skuteczności. Niezależnie od tego, czy chodzi o krew, o wodę, o benzynę, o ropę czy też o konfitury, wszystko spływa po nim tak samo, bez zostawiania żadnych śladów. Mrówki z kolei również nie są w stanie chodzić po takiej powierzchni.

Nowy element ma więc przed sobą błyskotliwą przyszłość. Kwitnie już wiele pomysłów na jego zastosowanie, jak mówią badacze amerykańscy, którzy widzą dla niego zastosowanie w wielu sektorach przemysłowych.

Dzięki swoim właściwościom, nowy materiał może ułatwić transport ropy poprzez rury. Jeśli chodzi o butelki z keczupem, Joanna Aizenberg, dyrektor badań, podkreśla: jedynym problemem jest to, że jeśli zastosujemy ten materiał w butelkach, sos może zbyt łatwo wyskoczyć na jedzenie.

Komentarze do: Nowy materiał, ultra śliski, który ułatwia spływanie keczupu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz