Szukaj

Nowe testy na cukrzycę biorą pod lupę … łzy

Podziel się
Komentarze0

Dobre wieści dla diabetyków. Bolesny test polegający na nakłuciu palca, używany do pomiaru poziomu cukru we krwi, może wkrótce odejść w zapomnienie. Teraz badacze mówią bowiem, że łzy mogą równie dobrze dostarczyć tych samych informacji. Zamiast ukłucia więc wystarczy zwykła cebula?Naukowcy z uniwersytetu University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, opracowali czujnik, który wykrywa rozpuszczone poziomy cukru w zwierzęcych łzach, jak donosi Fox News. Badania te zostały opublikowane w Journal of Analytical Chemistry.

Badacze przebadali 12 królików i odkryli, że poziom glukozy w ich łzach był skolerowany z poziomem cukru we krwi u tych zwierząt.

Zespół badaczy z uniwersytetu University of Michigan nie jest sam w swoich poszukiwaniach. Albowiem, jak podaje MSNBC, Jeffrey LaBelle, iżynier w dziedzinie biomedycyny na uniwersytecie stanowym Arizona State University, współpracuje z Mayo Clinic, aby opracować technologię monitorującą poziom glukozy we łzach.

Urządzenie to ma być bardzo proste. Celem tych zabiegów jest opracowanie prostego w użyciu czujnika, którym można dotknąć bezpiecznie białka oka. Po pięciu sekundach można odczytać poziom glukozy we krwi pacjenta, zakładają naukowcy.

Zobacz również:Cukrzyca jest chorobą, która polega na tym, że ludzie mają zbyt duży poziom cukru we krwi, ponieważ są odporni na insulinę, albo też ich trzustka nie jest w stanie produkować insuliny. Niektórzy chorzy na cukrzycę są zmuszeni do przeprowadzania nawet dziesięciu testów polegających na nakłuciu palca w ciągu dnia, aby określić dokładnie poziom cukru we krwi.

Tak więc, omawiane tutaj badania wiążą się z prawdziwą nadzieją dla wszystkich tych, którzy szukają alternatywy: dokładnego, bezpłatnego, bezbolesnego i bezkrwawego testu.

Jeśli diabetyk nie kontroluje i nie monitoruje regularnie swojego cukru we krwi, może się to wiązać z poważnymi komplikacje, odnotowuje Medical News Today. Cukrzyca bowiem prowadzi prostą drogą do niewydolności nerek, do amputacji kończyn dolnych nie związanych z urazami, a także wiąże się z nowymi przypadkami ślepoty pośród ludzi dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy i inżynierowie od dawna już próbowali znaleźć alternatywne rozwiązania dla chorujących na cukrzycę. Ludzie próbowali odczytywać poziom glukozy we krwi poprzez skórę, poprzez pomiary związane z płatkiem ucha. Istniały już urządzenia na rynku, które zostały jednak wycofane, ponieważ były bardzo niewiarygodne i słabo odtwarzalne, jak mówi doktor George Grunberger, zasiada w zarządzie American Association of Clinical Endocrinologists.

Jak podaje amerykańskie stowarzyszenie cukrzycy, American Diabetes Association, jakieś 26 milionów ludzi dorosłych i dzieci w Stanach Zjednoczonych – 8,3% populacji – ma cukrzycę. A ponieważ kolejne 79 000 000 ludzi ma stan przedcukrzycowy, może się okazać, że zapotrzebowanie na inne sposoby pomiaru glukozy we krwi będzie wkrótce jeszcze większe.

Komentarze do: Nowe testy na cukrzycę biorą pod lupę … łzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz