Szukaj

Nowe testy na cukrzycę biorą pod lupę … łzy

Podziel się
Komentarze0

Dobre wieści dla diabetyków. Bolesny test polegający na nakłuciu palca, używany do pomiaru poziomu cukru we krwi, może wkrótce odejść w zapomnienie. Teraz badacze mówią bowiem, że łzy mogą równie dobrze dostarczyć tych samych informacji. Zamiast ukłucia więc wystarczy zwykła cebula?Naukowcy z uniwersytetu University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, opracowali czujnik, który wykrywa rozpuszczone poziomy cukru w zwierzęcych łzach, jak donosi Fox News. Badania te zostały opublikowane w Journal of Analytical Chemistry.

Badacze przebadali 12 królików i odkryli, że poziom glukozy w ich łzach był skolerowany z poziomem cukru we krwi u tych zwierząt.

Zespół badaczy z uniwersytetu University of Michigan nie jest sam w swoich poszukiwaniach. Albowiem, jak podaje MSNBC, Jeffrey LaBelle, iżynier w dziedzinie biomedycyny na uniwersytecie stanowym Arizona State University, współpracuje z Mayo Clinic, aby opracować technologię monitorującą poziom glukozy we łzach.

Urządzenie to ma być bardzo proste. Celem tych zabiegów jest opracowanie prostego w użyciu czujnika, którym można dotknąć bezpiecznie białka oka. Po pięciu sekundach można odczytać poziom glukozy we krwi pacjenta, zakładają naukowcy.


Cukrzyca jest chorobą, która polega na tym, że ludzie mają zbyt duży poziom cukru we krwi, ponieważ są odporni na insulinę, albo też ich trzustka nie jest w stanie produkować insuliny. Niektórzy chorzy na cukrzycę są zmuszeni do przeprowadzania nawet dziesięciu testów polegających na nakłuciu palca w ciągu dnia, aby określić dokładnie poziom cukru we krwi.

Tak więc, omawiane tutaj badania wiążą się z prawdziwą nadzieją dla wszystkich tych, którzy szukają alternatywy: dokładnego, bezpłatnego, bezbolesnego i bezkrwawego testu.

Jeśli diabetyk nie kontroluje i nie monitoruje regularnie swojego cukru we krwi, może się to wiązać z poważnymi komplikacje, odnotowuje Medical News Today. Cukrzyca bowiem prowadzi prostą drogą do niewydolności nerek, do amputacji kończyn dolnych nie związanych z urazami, a także wiąże się z nowymi przypadkami ślepoty pośród ludzi dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy i inżynierowie od dawna już próbowali znaleźć alternatywne rozwiązania dla chorujących na cukrzycę. Ludzie próbowali odczytywać poziom glukozy we krwi poprzez skórę, poprzez pomiary związane z płatkiem ucha. Istniały już urządzenia na rynku, które zostały jednak wycofane, ponieważ były bardzo niewiarygodne i słabo odtwarzalne, jak mówi doktor George Grunberger, zasiada w zarządzie American Association of Clinical Endocrinologists.

Jak podaje amerykańskie stowarzyszenie cukrzycy, American Diabetes Association, jakieś 26 milionów ludzi dorosłych i dzieci w Stanach Zjednoczonych – 8,3% populacji – ma cukrzycę. A ponieważ kolejne 79 000 000 ludzi ma stan przedcukrzycowy, może się okazać, że zapotrzebowanie na inne sposoby pomiaru glukozy we krwi będzie wkrótce jeszcze większe.

Komentarze do: Nowe testy na cukrzycę biorą pod lupę … łzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz