Szukaj

Nowa terapia udaru mózgu staje się rzeczywistością

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy pracujący pod przewodnictwem rektora Uniwersytetu w Manchesterze wynaleźli lek, który może znacznie ograniczyć liczbę uszkodzeń mózgu u pacjentów po udarze. Profesor Dame Nancy Rothwell i profesor Stuart Allan wraz z zespołem badawczym, spędzili ostatnie 20 lat na badaniach nad tym, w jaki sposób zmniejszyć uszkodzenia mózgu po udarze.Badano skuteczność leku Anakinra (IL-1Ra), który stosowany jest w leczeniu  reumatoidalnego zapalenia stawów.

Nowe badania opierają się na wcześniejszych, ale różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że szczury z czynnikami ryzyka udaru mózgu, tj. otyłość, insulinoodporność, miażdżyca, wykorzystywane były równolegle w eksperymentach prowadzonych na starszych i zdrowych szczurach.

Wyniki badań dają znacznie większe szanse na replikowanie u ludzi po udarze.

Naukowcy wywołali u szczurów udar, a następnie podawali im IL-1Ra. Dla porównania wstrzyknięto pod ich skórę placebo.

Naukowcy nie wiedzieli, które zwierzęta dostały jaki lek.

MRI wykazało, że szczury, którym zostało podane IL-1Ra, miały do trzech godzin po udarze tylko pół uszkodzonego mózgu, w porównaniu do grupy szczurów, którym podawano placebo.

Profesor Rothwell mówi: ,,Po raz pierwszy jesteśmy świadomi potencjalnego leczenia udaru, po próbach na zwierzętach mających te same czynniki ryzyka jak ludzie. Wyniki są bardzo obiecujące, mamy nadzieję kontynuować badania kliniczne.”


IL-1Ra blokuje naturalnie występujące białka interleukiny-1. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze zidentyfikowali, że jest to główną przyczyną uszkodzenia mózgu po udarze.

Interleukina-1 sprzyja stanom zapalnym w obszarze mózgu, który został dotknięty udarem. Ten wysyła sygnały, by przyciągnąć białe krwinki i "osadzić" je na komórkach mikrogleju w mózgu.

Ponieważ bariera otaczająca mózg zostaje osłabiona przez udar, białe krwinki łatwiej dostają się do mózgu. Ale zamiast pomagać zapalnemu obszarowi, wyrządzają szkody.

Rosnąca obecność tych komórek wyjaśnia również, dlaczego uszkodzenie mózgu, w wyniku udaru, z upływem czasu pogarsza się.

IL-1Ra zmniejsza ilość uszkodzeń w barierze mózg-krew po udarze tak, że szkodliwe komórki nie mogą dostać się do mózgu. W ostatnich badaniach IL-1Ra zmniejszyła obrażenia w tej barierze o 55% u szczurów zdrowych.

U wszystkich typów szczurów lek zmniejsza ilość aktywnych komórek mikrogleju o 40%, w porównaniu do grupy placebo.

Jedynym dostępnym dla pacjentów leczeniem farmakologicznym jest tkankowy aktywator plazminogenu (tPA). Jednak może być podawany pacjentom cierpiącym na udar niedokrwienny. Skanowanie mózgu ocenia rodzaj udaru, dlatego ważne jest, by jak najszybciej dostać się do szpitala.

Profesor Stuart Allan ma nadzieję, że IL-1Ra będzie można podawać natychmiastowo pacjentom z obydwoma rodzajami udaru.

Jak powiedział, lek ten ma realne szanse ratować ludziom życie i przerwać poważne upośledzenia setek tysięcy ludzi po udarze mózgu.

Komentarze do: Nowa terapia udaru mózgu staje się rzeczywistością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz