Szukaj

Nowe powłoki eliminują biofilmy bakteryjne na dobre

Podziel się
Komentarze0

Zespół naukowców z Harvardu opracował sprytny sposób, aby zapobiec kłopotliwym bakteryjnym społecznościom od zawsze tworzącym się na powierzchniach. Biofilm tworzą się prawie na wszystkim, od miedzianych rur po kadłuby statków. Oślizgłe powierzchnie są czymś więcej niż tylko niedogodnością, ponieważ prowadzą nawet do zmniejszenia efektywności energetycznej, zanieczyszczenia wody i żywności, a zwłaszcza do zakażeń trwałych w medycynie. Nawet ubytki w zębach są wynikiem działania kolonii bakteryjnych.W niedawno opublikownych badaniu autorzy pokryli powlekaną powierzchnię ciał stałych unieruchamiająca cieczą, aby "przekonać" bakterie, że nie mają gdzie się "przykleić" i się rozwijać.

Ludzie próbowali różnych rzeczy, aby zapobiec gromadzeniu się biofilmu – teksturowanie powierzchni, powłoki chemiczne i antybiotyki, to tylko niektóre z nich.

We wszystkich tych przypadkach najlepsze są rozwiązania krótkotrwałe. Kiedy zabiegi wykonane na powierzchni tracą ważność, wtedy powierzchnie pokrywają się brudem lub bakterie tworzą na nich własną powłokę.

W końcu bakterie osiedlają się i rosną na prawie każdej powierzchni ciała stałego, jaką możemy wymyślić.


Obierając zupełnie inny kierunek naukowcy wykorzystali opracowaną niedawno technologię do stworzenia powłoki, która skutecznie tworzy hybrydową powierzchnię, gładką i śliską dzięki znajdującej się na niej płynnej warstwie.

Pierwsze doniesienia o zastosowaniu tego rozwiązania mówią, że powłoka odpycha zarówno wodę jak i płyny na bazie oleju, a także zapobiega formowaniu się lodu i szronu. W efekcie zamieniliśmy powłokę przyjazną bakteriom na tę ciekłą.

Technologia ta działa zarówno w środowisku statycznym jak i naturalnym, dzięki czemu nadaje się do powlekania implantów medycznych, które współdziałają z płynami ustrojowymi. Pokryte powierzchnie mogą także zwalczać bakterie w środowiskach o ekstermalnym PH, intensywnym świetle ultrafioletowym i wysokim zasoleniu.

Powierzchnia, zwana również SLIPS (z ang.), jest nietoksyczna i samoczyszcząca. Krew, ropa, lód - wszystko zdaje się z niej spływać.

Może to być pierwszy udany test z użyciem nietoksycznej powierzchni syntetycznej, która może całkowicie zapobiec powstawaniu biofilmu przez dłuższy okres. Wynalazek ten może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia i przemysłu.

Komentarze do: Nowe powłoki eliminują biofilmy bakteryjne na dobre

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz