Szukaj

Nowe nadzieje w leczeniu choroby Parkinsona

Podziel się
Komentarze0

Zespół dr Natividad P.Stover z University of Alabama w Birmingham przeprowadził pilotażowe badania nad jednostronnym wszczepieniem ludzkich komórek nabłonka barwnikowego siatkówki, światłoczułej warstwy oka.

Komórki te, które potrafią wytwarzać dopaminę, można wyizolować z oczu osób zmarłych, hodować w laboratorium, po czym wszczepiać do mózgu pacjenta.

Wcześniej wykazano, że wszczepienie ich do mózgu pomaga zwierzętom z odmianą choroby Parkinsona. Komórki umieszczono na żelatynowych nośnikach i wszczepiono do mózgów sześciu pacjentów z zaawansowaną postacią choroby Parkinsona. Ich stan oceniano po miesiącu, po trzech miesiącach i dalej co trzy miesiące - aż upłynęły dwa lata od operacji. Teraz raz w roku przychodzą na badania kontrolne.


Okazało się, że implantowane komórki są dobrze tolerowane, w ciągu roku zaobserwowano utrzymującą się przez kolejne miesiące poprawę (o 48 procent w specjalnej skali). Poprawiła się także jakość życia chorych.

Naukowcy chcą teraz przeprowadzić dokładniejsze badania kliniczne z kolejną grupą chorych.Komentarze do: Nowe nadzieje w leczeniu choroby Parkinsona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz