Szukaj

Nowe lekarstwo przeciwko wirusowi Ebola?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie nad wirusem Ebola pokazuje obiecujące rezultaty. Naukowcom udało się bowiem uchronić przed chorobą małpy naczelne, posługując się koktajlem z przeciwciał monoklonalnych (mAbs). Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).Okazało się, że kiedy koktajl ten został podany małpom godzinę po infekcji, wszystkie przeżyły. 2/3 zwierząt miało ochronę nawet wtedy, kiedy lek, nazwany MB-003, został podany aż dwie doby po zakażeniu wirusem.

Wirus Ebola powoduje gorączkę krwotoczną u ludzi, która w 90% przypadków kończy się śmiercią ofiary. Najbardziej znany jest z licznych epidemii występujących w centralnej Afryce.

Poza tym, wirus ten jest uważany również za potencjalną broń biologiczną, a więc stanowi poważne zagrożenie.


Niestety, naukowcom jeszcze nie udało się opracować żadnych szczepionek ani leków, które można by zastosować u ludzi. Nowy specyfik zaś jest efektem ponad dziesięcioletnich prac badawczych, prowadzonych przez partnerów rządowych i przemysłowych.

Główny autor projektu, dr Gene Olinger, wirusolog z armii amerykańskiej, wyjaśnia: rzadko się zdarza, żeby antywirusowy składnik chronił zwierzęta przed infekcją Ebola tak skutecznie w każdym punkcie. Do tej pory, zawodziły wszelkie próby posłużenia się przeciwciałami w tym celu. Natomiast, nasz lek zapewnia poziom ochrony przed chorobą do tej pory nigdzie nie zaobserwowany.

Wspomniany koktajl został opracowany w Kentucky BioProcessing.

Komentarze do: Nowe lekarstwo przeciwko wirusowi Ebola?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz