Szukaj

Nowa technika obrazowania metodą rezonansu magnetycznego pozwala badać molekuły w tkankach i organach

Podziel się
Komentarze0

Badacze ze Szwecji opracowali właśnie nowe urządzenie pozwalające dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego przestudiować bezpośrednio molekuły obecne w organach i tkankach. A to nawet wtedy, kiedy są one obecne w niewielkich ilościach.


Jest to technologia dająca możliwość, na przykład, obserwowania molekuł znajdujących się wewnątrz mózgu. Może ona okazać się bardzo użyteczna, jak stwierdzają naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund.

Hiperpolaryzacja molekuł i rezonans magnetyczny

Instrument ten pozwala na hiperpolaryzację molekuł naszego organizmu, a następnie na obserwowanie ich dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Jak wyjaśniają szwedzcy naukowcy, technologia ta da badaczom możliwość badania interakcji molekularnych w organach, które są najtrudniej dostępne, przede wszystkim w mózgu.

W rzeczywistości, aż do tej pory, rezonans magnetyczny pozwalał badać molekuły, które były obecne w wielkich ilościach. Ale dzięki hiperpolaryzacji, opracowanej przez szwedzkich badaczy, teraz jest już możliwe obserwowanie molekuł, które są obecne także w niskich stężeniach w naszym organizmie.


Dzisiaj, kiedy obserwujemy mózg poprzez obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, widzimy tylko najliczniejsze molekuły. Jednakże, rzadko kiedy są to właśnie te molekuły, które chcemy zbadać. Chcieliśmy zaobserwować sposób, w jaki zachowują się te molekuły, które są obecne w najniższych stężeniach w tkankach, i które mogą wysyłać ważne dla nas sygnały. Chcielibyśmy zrozumieć na przykład, w jaki sposób są one produkowane, używane i wentylowane. Ponieważ w momencie, kiedy ten proces nie działa, zaczynamy chorować, podkreśla profesor nauk neurologicznych Deniz Kirik.

Technologię trzeba jeszcze dopracować

Obserwację te z całą pewnością zawdzięczamy tej nowej, właśnie opracowanej przez szwedzkich badaczy technologii. A jeśli będzie ona funkcjonować tak, jak spodziewają się tego badacze, będzie ona nie tylko postępem w naukach neurologicznych, ale również w wielu innych dziedzinach badań.

Na przykład, w badaniach nad cukrzycą, rakiem i zapaleniami, przede wszystkim, gdzie zresztą podobne przeszkody ograniczają nasze zrozumienie podstawowych procesów molekularnych, prowadzących do choroby, jak podkreśla profesor Deniz Kirki.

Technika opracowana przez badaczy ze Szwecji jest na razie jeszcze mało operacyjna, ale badacze już ją wykorzystali w pierwszych doświadczeniach. Ale chodzi na razie jedynie o pierwszy etap, zastrzegają jeszcze naukowcy. Następny etap będzie polegał na opracowaniu technologii jeszcze bardziej dokładnej, precyzyjnej, bardziej dopieszczonej, która otworzy drogę do znacznie bardziej zaawansowanych doświadczeń na modelach zwierzęcych różnych chorób ludzkich, wyjaśnia profesor Deniz Kirki.

Komentarze do: Nowa technika obrazowania metodą rezonansu magnetycznego pozwala badać molekuły w tkankach i organach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz