Szukaj

Norwegia, najlepsze miejsce na świecie do życia dla matek

Podziel się
Komentarze0

Norwegia jest najlepszym miejscem do życia na świecie, jeśli jesteś matką: poziom śmiertelności wśród matek i dzieci jest tutaj najniższy, spodziewana długość życia kobiet w Norwegii jest coraz wyższa, urlop macierzyński wynosi jeden rok, według badania mierzącego samopoczucie matek i niemowląt.Klasyfikacja pozarządowej organizacji amerykańskiej Save the children bierze pod uwagę wskaźniki dotyczące matek i dzieci ze 164 krajów na świecie.

Australia i Islandia również figurują na podium w tym badaniu. Francja jest na 10 miesjscu, Wielka Brytania na 13, Kanada na 20, podczas gdy Stany Zjednoczone sytuują się na 31 pozycji.

Stany Zjednoczone pogrąża bowiem poziom śmiertelności wśród matek – 1 na  2100 kobiet – który jest jednym z najwyższych w krajach uprzemysłowionych. Kraju tego dotyczą również gorsze wyniki niż w większości innych krajów rozwiniętych, jeśli chodzi o śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia.


Badanie za najbardziej krytyczną uważa sytuację w Afganistanie: spodziewana długość życia kobiet wynosi 45 lat, i jest to najniższa spodziewana długość życia kobiet na świecie. Jedna kobieta na jedenaście umiera tam w czasie  porodu (jedno dziecko na pięć umrze przed ukończeniem piątego roku życia).

Tytułem porównania, spodziewana długość życia dla Norweżek wynosi 83 lata, a jedna na 175 może stracić dziecko przed jego piątymi urodzinami.

Organizacja Save the Children podkreśla, że rządy oraz międzynarodowe agencje mogłyby zmienić sytuację kobiet oraz dziewcząt w krajach rozwijających się, poprawiając ich edukację, system zdrowia oraz możliwości ekonomiczne.

Organizacja Save the Children odnotowuje również, że pieniądze nie zawsze są najważniejsze w tej dziedzinie oraz podkreśla zauważalne postępy dokonujące się w Malawi, których jesteśmy świadkami od kilku już lat.

Komentarze do: Norwegia, najlepsze miejsce na świecie do życia dla matek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz