Szukaj

Niskie poziomy hormonu snu zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Niskie poziomy melatoniny, która reguluje sen, podwajają ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet, jak wynika z nowego badania, przeprowadzonego na 740 uczestniczkach. Melatonina jest popularnym lekarstwem na tzw. jet lag, czyli skutki zmiany strefy czasowej, np. po długim locie samolotem. Melatonina pozwala kontrolować cykl snu i jawy organizmu i prawdopodobnie najlepiej jest znana z takiego działania.Ale ma także wiele innych biologicznych funkcji, z których część jest związana z insuliną, czyli hormonem, który kontroluje poziom cukru we krwi.

Żadna z kobiet, które wzięły udział w badaniu, nie była chora na początku. A jednak, w ciągu 12 lat obserwacji, naukowcy zidentyfikowali 370 pań, u których pojawiła się cukrzyca typu 2.

Okazało się również, że poziomy wydzielanej melatoniny były u nich bardzo zróżnicowane.


Kobiety, u których stwierdzono najmniejszą produkcję melatoniny, były 2 razy bardziej zagrożone cukrzycą typu 2 w porównaniu do kobiet, u których produkcja tego hormonu była największa.

Dr Ciaran McMullan z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, mówi: - Po raz pierwszy pokazujemy niezależne powiązanie między nocnym wydzielaniem melatoniny a ryzykiem cukrzycy typu 2. Mamy nadzieję, że badania te przyczynią się do dalszych prac, które przestudiują indywidualny efekt sekrecji melatoniny oraz jej rolę w zmianie metabolizmu glukozy i ryzyku cukrzycy.

Badanie ukazało się w Journal of American Medical Association.

Komentarze do: Niskie poziomy hormonu snu zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz