Szukaj

Niewidomy pacjent odczytuje wyrazy projektowane bezpośrednio na siatkówkę oka

Podziel się
Komentarze0

Po raz pierwszy badacze projektowali zapis w alfabecie Braille’a bezpośrednio na siatkówkę oka pacjenta, umożliwiając mu odczytywanie za pomocą neuroprotezy oka czteroliterowych wyrazów. Urządzenie nazwane Argus II składa się z niewielkiej kamery zamontowanej na parze okularów, przenośnego procesora przekształcającego przekaz z kamery w elektryczną stymulację oraz mikrochipu z elektrodami wszczepionymi bezpośrednio w siatkówkę.Urządzenie zastosowano u ponad 50 pacjentów. Pozwala im postrzegać kolor, ruch i przedmioty. Badania przeprowadzili naukowcy z firmy Second Sight, która stworzyła neuroprotezę Argus II.

Wyniki zostały opublikowane  w czasopiśmie „Frontiers in Neuroprosthetics” z 22 listopada.

„W badaniu klinicznym z jednym niewidomym pacjentem pominęliśmy kamerę, która zwykle jest źródłem przekazu dla implantu, i bezpośrednio stymulowaliśmy siatkówkę. Zamiast poczuć znaki w alfabecie Braille’a pod opuszkami palców, pacjent mógł widzieć zapis, który projektowaliśmy, a później odczytywać pojedyncze litery w ciągu mniej niż sekundy z poprawnością do 89 procent”, wyjaśnia Thomas Lauritzen, główny autor artykułu.


Neuroproteza oka używa siatki 60 elektrod przymocowanych do siatkówki. Badacze wykorzystali komputer do stymulowania sześciu punktów na siatce i projektowania na nią liter alfabetu Braille’a.

Seria testów została przeprowadzona z użyciem zarówno pojedynczych znaków, jak i wyrazów o długości do czterech liter. Poszczególne litery były pokazywane pacjentowi przez pół sekundy. Poprawność odczytania dla krótkich wyrazów wyniosła do 80 procent.

Początkowo neuroproteza Argus II miała przywrócić pacjentom cierpiącym na uwarunkowaną genetycznie retinopatię barwnikową ograniczoną zdolności czytania dużych konwencjonalnych liter i krótkich słów przy użyciu kamery.

Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób Argus II może zostać zaadaptowany do zapewnienia alternatywnej i potencjalnie szybszej metody czytania tekstu przy użyciu dodatkowego oprogramowania rozpoznawania liter. Możliwość przetwarzania obrazu za pomocą oprogramowania przed wysłaniem sygnału do implantu stanowi o unikalnej wartości Argus II.

Komentarze do: Niewidomy pacjent odczytuje wyrazy projektowane bezpośrednio na siatkówkę oka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz