Szukaj

Nielegalny genetycznie zmodyfikowany len w Europie

Podziel się
Komentarze0

Nielegalna genetycznie zmodyfikowana pszenica to nie jedyna transgeniczna niespodzianka, odkryta nieoczekiwanie na rynku upraw rolnych. Okazuje się, że dawno temu odrzucona odmiana lnu GMO, zwana FP967, została zidentyfikowana ostatnio w co najmniej 30 krajach na całym świecie. Odkrycie to wyjątkowo silnie odbiło się na rynku kanadyjskim, który dostarcza zdecydowaną większość światowej produkcji lnu.GM Contaminion Register wyjaśnia, że najwcześniejsze odkrycia nielegalnego lnu GMO datują się na rok 2009 (Niemcy). Od tamtej pory te same nielegalne nasiona pojawiły się w innych krajach europejskich (Francja, Szwajcaria, Szwecja, Austria, Rumunia, Finlandia, Słowenia, Włochy, Luksemburg, Cypr... z pewnością to nie koniec wyliczanki).

W latach 80 XX wieku, kanadyjskie centrum Crop Development Centre opracowało FP967, który następnie został nazwany Triffid na potrzeby handlu i rynku rolnego.

Frankenlen
został zatwierdzony w latach 90 do komercjalnego użytku w USA i w Kanadzie. Jednakże następnie obawy odnośnie tych nasion, słyszane ze strony europejskiego rynku eksportowego, zahamowały ich produkcję i sprzedaż.


W 2001, Triffid oficjalnie został wyrejestrowany, a wszystkie znane zapasy tych nasion miały być zniszczone. Teraz się okazuje, że tak się nie stało – Triffid w dalszym ciągu pokazuje się na rynku lnu.

Ernie Hoffert, dyrektor Reimers Seed Co., która dostarcza organiczny len farmerom, mówi: - Nie ma czegoś takiego jak pokojowa koegzystencja upraw GMO i upraw konwencjonalnych. Firmy biotechnologiczne mówią, że ratują rolnictwo, ale tak naprawdę powodują ogromne problemy na lokalnych rynkach i w gospodarce.

Na tę chwilę, najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić konsumenci, przede wszystkim ci w Europie, jest kupowanie organicznego lnu, a unikanie jak ognia odmian GMO. To samo dotyczy oleju lnianego.

Jeżeli dany producent nie jest w stanie dostarczyć, albo odmawia dostarczenia informacji na temat genetycznego statusu swojego lnu, należy znaleźć inną markę, co do której nie ma wątpliwości, że została poprawnie przetestowana w kierunku czystości genetycznej.

Komentarze do: Nielegalny genetycznie zmodyfikowany len w Europie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz