Szukaj

Niekonwencjonalne metody leczenia chorób reumatycznych

Podziel się
Komentarze0

Istnieje szeroki wachlarz możliwości radzenia sobie z uporczywym bólem reumatycznym. Obecnie dostępne są skuteczne środki farmakologiczne, metody rehabilitacji czy kąpieli w solance. Poza tymi rodzajami środków leczniczych możemy także zagłębić się w metody naturalne, które załagodzą objawy i poprawią nasze samopoczucie.      

Wśród nich możemy znaleźć metody tradycyjnej medycyny chińskiej, które z powodzeniem są stosowane do łagodzenia różnych dolegliwości. Na pewno każdy z nas chociaż raz spotkał się z pojęciem akupunktury czy akupresury. 

Akupunktura
rozwinęła się w Chinach około 100lat przed narodzeniem Chrystusa. Opiera się ona na wierze, że wszystkie organy ciała maja swoje odbicie w małżowinie usznej. Za pomocą tej metody można wpływać na ogólne samopoczucie i zaburzenia psychiczne. W ostatnich latach liczne badania potwierdziły skuteczność akupunktury.

Akupresura opiera się na tych samych punktach co akupunktura, ale w tym przypadku chodzi o celowe uciskanie tych punktów palcami przez mniej więcej 3 minuty. Ważny punkt tej terapii znajduje się obok fałdki między kciukiem a palcem wskazującym. Przez odpowiednie masaże wybranych miejsc możesz złagodzić bóle kolan i stóp.

Jeżeli szukasz środków leczniczych, które mają mało działań niepożądanych, powinieneś sięgnąć po środki roślinne. Nadają się one doskonale do samodzielnego stosowania w domu w przypadku lekkich bólów lub przejściowych dolegliwości. Jednak warto pamiętać iż czasem zdarza się, że nawet w wypadku zażywania roślinnych środków leczniczych może dojść do alergii, przedawkowania czy działań niepożądanych. Zostało potwierdzone naukowo, że preparaty roślinne są mniej skuteczne niż leki chemiczne. Do preparatów roślinnych zaliczamy rośliny :


Żywokost

Roślina ta która występuje w umiarkowanym klimacie w Europie i Azji. Znajduje ona zastosowanie miejscowe w postaci maści przy zwichnięciach i bolesnych naderwaniach ścięgien.


Ziele dziurawca

Zgodnie z ludowymi przekazami, roślina ta rozjaśnia umysł i rozprasza melancholię. Co więcej przekonania te zostały udowodnione naukowo.  Ten preparat do wewnętrznego stosowania został uzyskany z czubków suszonych łodyg roślin. Również przy lekkich zaburzeniach snu preparaty z dziurawca są bardzo skuteczne.

Kora wierzbowa


Preparaty z kory wierzbowej, które zawierają głównie salicylinę, działają podobnie jak kwas ascetylosalicylowy i dlatego mogą łagodzić bóle. Plusem lekarstw zawierających korę wierzbową nie maja działań przeciwkrzepliwych, tak jak kwas ascetylosalicylowy.

Rozmaryn

Rozmaryn świetnie nadaje się do leczenia reumatyzmu w postaci herbaty czy dodatku do kąpieli. Aby sporządzić herbatę, zalej małą łyżeczkę liści rozmarynu filiżanką wrzącej wody i pod przykryciem pozwól jej naciągnąć. Po odcedzeniu pij przed każdym posiłkiem – do 3 filiżanek dziennie. Do kąpieli zagotuj krótko 50 gramów igieł rozmarynu i zostaw na 30 minut, aby naciągnęły. Następnie wlej roztwór przez sitko bezpośrednio do wanny.

Do innych pożytecznych roślin możemy zaliczyć osike, rute, korę jesionu. Poza tym olejki z arniki, eukaliptusowy czy z kopru włoskiego stosowane zewnętrznie przynoszą ulgę w bólu.

Ważnym elementem klasycznej metody naturalnej jest całkowite myślenie i aktywizacja sił samoleczących w człowieku. Należy unikać gwałtownych ingerencji w naturalne procesy w organizmie człowieka, zamiast tego trzeba pobudzać właściwą dla organizmu samoregulację. Pamiętaj aby zachować odpowiednie środki ostrożności, wiele schorzeń reumatycznych ma przewlekły przebieg, towarzyszy im wiele dolegliwości i nie mogą być całkowicie wyleczone. Dlatego osoby zajmujące się rożnymi niekonwencjonalnymi metodami leczenia często naciągają osoby chore na pieniądze oferując w zamian „cuda” . Dlatego bądź ostrożny w wyborze formy leczenia. 

Komentarze do: Niekonwencjonalne metody leczenia chorób reumatycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz