Szukaj

Neandertalczyk polował i łowił ryby już 250 000 lat temu

Podziel się
Komentarze0

Nowe prace poszukiwawcze, prowadzone w Ardeche, właśnie pokazały, że człowiek neandertalski był całkowitym łowcą-rybakiem. Był do tego zdolny już 250 000 lat temu.Badania prowadzone już od ponad 10 lat, w grocie Payre, w Ardeche, pozwoliły odkryć nowe elementy na temat paleolityku średniego (między - 250 000 i - 125 000 lat), jak donosi Science et Avenir.

Pośród licznych szczątków, które tam znaleziono, znajdują się: narzędzia z krzemienia, reszty kości zwierząt kopytnych (bydło, jelenie, konie) noszące ślady cięcia charakterystyczne dla pracy rzeźnika i dla ściągania skóry.


Ale przede wszystkim, odnaleziono resztki ości ryb, a także skrobi, które świadczą o cięciu kości, o rybołówstwie oraz o konsumpcji produktów skrobiowych.

Rezultaty badania, opublikowane w przeglądzie Plos One, wskazują, że człowiek neandertalski umiał łowić i polować na małe dzikie zwierzęta, takie jak ptaki albo ryby. Jeśli paleontolodzy myśleli do tej pory odwrotnie, to bez wątpienia dlatego, że kości ryb i małych ptaków są bardzo kruche i nie zostawiają śladów archeologicznych.

Badanie to pokazuje, że nawet człowiek neandertalski był w stanie przystosować się do swojego najbliższego środowiska i jeść szeroki wachlarz dziczyzny oraz ryb.

Komentarze do: Neandertalczyk polował i łowił ryby już 250 000 lat temu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz