Szukaj

Nawet co drugi polak może mieć niedobory witaminy D

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że problem niedoboru witaminy D może dotyczyć nawet połowy naszego społeczeństwa. Jak pokazują wyniki badań,  niewystarczająca podaż tej witaminy zwiększa u osób dorosłych ryzyko wielu częstych schorzeń, m.in.: chorób serca, nowotworów, cukrzycy i osteoporozy, a u dzieci często skutkuje krzywicą.Dlatego tak ważne jest dostarczanie pełnych i rzetelnych informacji na temat właściwej, skutecznej profilaktyki. W tym celu została powołana kampania edukacyjna „Witamina D - zdrowe życie na receptę”, której partnerem jest Merck Serono. Kampania rusza wraz z nadejściem astronomicznej jesieni.

Z końcem września dni stają się coraz krótsze i bardziej pochmurne. Nadchodzi czas, gdy nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości witaminy D ze względu na niewielką ilość światła słonecznego. Wytwarzana pod jego wpływem witamina może zaspokoić w okresie letnim nawet 80% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na tę substancję. Resztę dostarczamy spożywając ryby morskie, jaja, oraz mleko i jego przetwory, czyli pokarmy zawierające najwięcej witaminy D. Powszechnie uważa się, że jest ona potrzebna wyłącznie dzieciom i osobom starszym, jednak z badań naukowych ostatnich lat wynika, że jej działanie ma o wiele szerszy zakres.

Witamina D przyczynia się do utrzymywania zrównoważonej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie człowieka, ponieważ fosforany wapnia stanowią główny budulec kości. Dlatego skutki niedoboru witaminy D są tak niebezpieczne dla małych dzieci (ryzyko krzywicy), których układ kostny dopiero się kształtuje, a także dla osób starszych, po 65 r. ż. (ryzyko osteoporozy), posiadających obniżoną zdolność wchłaniania wapnia przez układ pokarmowy oraz niedostateczną syntezę skórną witaminy D.


Witamina D wpływa jednak także na działanie innych narządów w naszym organizmie, niezależnie od wieku. Jak się okazuje, bezpośrednio lub pośrednio oddziałuje ona na ponad 200 różnych genów. Niedobory witaminy D podnoszą ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów (rak trzustki, jelita grubego, piersi, prostaty), chorób serca, cukrzycy, a nawet depresji. Stwierdzono również związek między brakiem dostatecznej ilości witaminy D
a obniżoną odpornością i występowaniem chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty).


Zagrożenie związane z niedoborem witaminy D jest w naszej strefie klimatycznej powszechne. Ze względu na położenie geograficzne Polski, od października do końca marca synteza skórna witaminy D nie jest w stanie dostarczyć nam wystarczającej ilości tej ważnej substancji. Z kolei w miesiącach letnich powszechnie stosuje się filtry przeciwsłoneczne, które choć chronią nas przed rakiem skóry, znacznie ograniczają wchłanianie witaminy D.
Znany nam wszystkim współczesny tryb pracy biurowej, związany z koniecznością długiego przebywania w pomieszczeniach zamkniętych i również ograniczona możliwość korzystania
z naturalnych źródeł witaminy, ma także wpływ na powszechność niedoborów.

Aby uniknąć tego problemu, musimy zawartość witaminy D w naszym organizmie wraz z dietą lub przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów farmaceutycznych, przepisanych przez lekarza. W Polsce dostępnych jest wiele środków zawierających witaminę D. Większość z nich to suplementy diety lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, zawierające wśród innych składników także tę witaminę. Pewniejszym sposobem uzupełnienia niedoborów witaminy D są leki, przepisywane przez lekarzy na receptę. Tylko w ich przypadku możemy mówić o potwierdzonej skuteczności, wynikającej z badań klinicznych, które są wymagane, by preparat leczniczy uzyskał status leku. Dodatkową zaletą jest również cena, znacznie niższa niż w przypadku suplementów, ponieważ witamina D dostępna na receptę może być refundowana.

Celem rozpoczynającej się kampanii „Witamina D - Zdrowe życie na receptę” jest dostarczanie społeczeństwu polskiemu rzetelnych i pełnych informacji na temat znaczenia witaminy D dla naszego zdrowia oraz metod skutecznej ochrony przed jej niedoborami. W ramach kampanii powstała strona internetowa www.WitaminaD.info, prowadzonych jest także szereg działań medialnych. Pacjenci w przychodniach otrzymają broszury informacyjne, poświęcone znaczeniu witaminy D i ochronie przed jej niedoborami.

Komentarze do: Nawet co drugi polak może mieć niedobory witaminy D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz