Szukaj

Nałóg papierosowy babci może być przyczyną astmy wnuczka

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute, opublikowane w Review of Obstetrics & Gynecology, palenie papierosów przez babcię może być czynnikiem odpowiedzialnym za astmę u jej wnucząt. Ponadto ta wielopokoleniowa transmisja choroby zaowocowała postawieniem tezy, iż środowiskowe czynniki, których doświadczamy dziś, mogą determinować w zdrowie członków naszej rodziny w przyszłych pokoleniach.Badacze, doktor filozofii John S. Torday i doktor medycyny Virender K. Rehan, napisali artykuł wstępny odwołujący się do niedawnych badań dr Rehana.

Wykazały one, że ciężarne samice szczurów, którym podawano nikotynę, rodziły astmatyczne młode, które z kolei przekazywały chorobę na kolejne pokolenie, mimo że trzecia generacja nie była już narażona bezpośrednio na kontakt z tą substancją.

Oznacza to, że nikotyna może zostawiać po sobie dziedziczne epigenetyczne ślady, które sprawiają, że potomstwo jest bardziej wrażliwe na choroby układu oddechowego.

Udowodniono także podczas badań, iż czynniki środowiskowe, których doświadcza się podczas ciąży, wpływają nie tylko na płód, ale i na przyszłe pokolenia w obrębie danej rodziny.

Badacze sądzą, iż przyczyną astmy wśród osobników drugiej generacji są zmiany epigenetyczne, co oznacza, że czynnik środowiskowy powoduje genetyczną zmianę przekazywaną na kolejne pokolenie. Nikotyna wpływa zarówno na komórki płuc, jak i na komórki płciowe, w wyniku czego z tych komórek rozwijają się anormalne płuca, dotknięte astmą.

Około 250 milionów kobiet na świecie pali papierosy każdego dnia, a w samej Ameryce 12 procent ciężarnych nie rzuca palenia. W rezultacie każdego roku w Stanach Zjednoczonych rodzi się około 400 tysięcy dzieci naznaczonych genetycznie nałogiem swoich matek.

Dr Rehan dodaje, że zachorowalność na astmę stale rośnie, nie tylko w USA, ale też na całym świecie.

- Astma jest najbardziej powszechną chorobą chroniczną w dzieciństwie. Wiele czynników jest powiązanych z astmą, jednak palenie w ciąży jest jednym z tych możliwych do uniknięcia. Rzucenie palenia na czas ciąży może znacząco ograniczyć prewalencję astmy dziecięcej, a także przyczynić się do poprawy kondycji zdrowotnej nie tylko u własnego potomstwa, ale i u przyszłych pokoleń - stwierdza dr Rehan.


Komentarze do: Nałóg papierosowy babci może być przyczyną astmy wnuczka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz