Szukaj

Muzyczna terapia pomaga ludziom chorym na Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Muzyka może być dobra dla pacjentów chorujących na chorobę Alzheimera. Dzieje się tak, ponieważ muzyka ma znosić niepokój oraz przynosić chorym ukojenie, donosi The Early Show.


Nawet ludzie chorujący na Alzheimera są często w stanie śpiewać znajome piosenki, także wtedy, kiedy nie są w stanie przypomnieć sobie nic więcej, jak podaje The Early Show. Dzieje się tak, ponieważ niektóre stefy mózgu są stymulowane przez muzykę.

Tania Papayannopoulou, muzyczna terapeutka, twierdzi, iż jeden z jej pacjentów, który zazwyczaj niewiele się ruszał albo mówił, zaczynał śpiewać, kiedy słyszał znaną sobie piosenkę. Widać, że ją czuje, że dotyka ona jego serca, a także, że pamięta on jej słowa, mówi pani Tania Papayannopoulou.

Muzykoterapia skuteczna w chorobie Alzheimera?


W 2009 roku, pewne badanie już mówiło o tym zjawisku, pokazując, że zarówno niepokój jak i depresja są uśmierzane u pacjentów cierpiących na tę neurodegeneracyjną chorobę, kiedy są oni poddawani muzycznej terapii.

Uniwersytet University of Maryland Medical Center donosi, że muzykoterapia może również pomóc w obniżyć skłonność do wędrowania oraz nerwowość, które są doświadczane przez chorych na chorobę Alzheimera. Jak również, dzięki muzycznej terapii, pacjenci tacy lepiej śpią i generalnie mają lepszy nastrój.

Muzyka łagodzi obyczaje i nie tylko

Muzyczna terapia może się również okazać skuteczna dla pacjentów chorujących na inne choroby i znajdujących się w różnych warunkach, wliczając w to także ludzi cierpiących na raka. Badanie wykazało, że pomaga to obniżyć niepokój psychiczny, a nawet poprawić ciśnienie krwi, donosi strona internetowa health.com.

Inne jeszcze badania wykazały, że terapia nastroju również może być dobra dla ludzi dotkniętych demencją, ponieważ pozwala ona zredukować pobudzenie i zniecierpliwienie.

Komentarze do: Muzyczna terapia pomaga ludziom chorym na Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz