Szukaj

MRI może pomóc przewidzieć rozwój stwardnienia rozsianego

Podziel się
Komentarze0

Dzięki zastosowaniu rezonansu magnetycznego (MRI), europejski zespół naukowców odkrył nieprawidłowe ilości sodu w mózgu chorych na stwardnienie rozsiane (MS). Technika ta może pomóc przewidzieć rozwój tej nieuleczalnej choroby.W stwardnieniu rozsianym układ odpornościowy zwalcza komórki własnego organizmu, atakując osłonki mielinowe, które otaczają aksony łączące neurony w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Naruszenie integralności powłoki powoduje niemożność prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych.

Badanie MRI wykazało, że u pacjentów we wczesnym stadium choroby, anormalnie wysokie stężenia sodu występowały tylko w niektórych rejonach mózgu. Natomiast u osób z daleko posuniętą chorobą, wysokie stężenia pierwiastka stwierdzono już na całym jego obszarze.


Wygląda na to, że kluczem do zrozumienia rozwoju choroby jest dawka sodu obecnego w mózgu.

Pierwiastek ten odgrywa bowiem fundamentalną rolę w procesie degeneracji włókien nerwowych i może służyć jako bezinwazyjny biomarker zwyrodnienia neuronów.

„Wyzwaniem na bieżący miesiąc jest zdefiniowanie odpowiednich wskaźników odzwierciedlających progres choroby”, tłumaczy Patrick Cozzone, profesor biofizyki z uniwersytetu w Marsylii.

Specjaliści z CNRS są jednak dobrej myśli.

„W ścisłej współpracy z lekarzami oraz ekspertami w dziedzinie  fizyki i chemii rozwinęliśmy technikę MRI w badaniu poziomu sodu u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane”, mówi Wafaa Zaaraoui.

Jest to szansa na skuteczne monitorowanie zmian w mózgu, co w przyszłości może pomóc przewidzieć rozwój choroby.

Komentarze do: MRI może pomóc przewidzieć rozwój stwardnienia rozsianego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz