Szukaj

Miesiąc urodzenia dziecka wpływa na rozwój jego systemu immunologicznego

Podziel się
Komentarze0

System immunologiczny noworodków oraz poziom witaminy D różni się w zależności od miesiąca narodzin – taką tezę opublikowano w badaniach naukowców z Queen Mary, University of London and the University of Oxford. Naukowcy prowadzą prace dotyczące indywidualnego ryzyka rozwinięcia się choroby neurologicznej, zwanej stwardnieniem rozsianym, i wpływu, jaki na nią wywiera miesiąc urodzenia. Zajęto się także zagadnieniem rezultatów przyjmowania witaminy D podczas trwania ciąży.Około 100 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii cierpi na stwardnienie rozsiane, zaburzenie neurologiczne, w wyniku którego własny system immunologiczny atakuje ośrodkowy układ nerwowy. To zakłóca komunikacje między mózgiem a innymi częściami ciała, powodując problemy ze wzrokiem, słuchem, pamięcią i kontrolą mięśni.

Rozwój stwardnienia rozsianego jest tłumaczony szeregiem interakcji między genami a środowiskiem.

Istnieje przekonanie, iż miesiąc, w którym się rodzimy, ma wpływ na ryzyko rozwinięcia się stwardnienia rozsianego. Taka prawidłowość jest szczególnie popularna w Anglii, gdzie ryzyko zachorowalności noworodków jest podwyższone, jeśli te urodziły się maju, a spada, jeśli poród nastąpił w listopadzie.


Witamina D jest wytwarzana w skórze wtedy, gdy ta jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, więc efekt „miesiąca urodzenia” jest łączony z ważną rolą prenatalną witaminy D w powiązaniu ze stwardnieniem rozsianym.

Molekuła ta jest także dostępna w niektórych produktach pokarmowych oraz w suplementach diety.

W badaniach pobrano próbkę krwi noworodków z pępowiny: 50 urodzonych w maju i 50 narodzonych w listopadzie między 2009 a 2010 rokiem w Londynie.

Porównano poziomy witaminy D oraz autoreaktywnych komórek T, które odgrywają bardzo ważną rolę w systemie immunologicznym człowieka. Identyfikują one i niszczą ciała obce i wrogie, takie jak wirusy.

Wyniki badań wykazały, że dzieci urodzone w maju miały niższy poziom witaminy D oraz wyraźnie wyższy poziom komórek T od noworodków z listopada.

Współautor badań, wykładowca dr Sreeram Ramagopalan: - Wyższy poziom komórek T umożliwia w pewnym sensie uaktywnienie się ciała i wyjaśnia, dlaczego dzieci urodzone w maju narażone są na większe ryzyko zachorowalności na stwardnienie rozsiane. Korelacja w witaminą D pokazuje nam, iż może być ona swoistym czynnikiem wpływającym na tak zwany "efekt miesiąca urodzenia” w stwardnieniu rozsianym. Potrzebne są więc dodatkowe badania, które ocenią efekt suplementacji witaminy D w ciąży na ryzyko zachorowania na tę chorobę u noworodka.

Komentarze do: Miesiąc urodzenia dziecka wpływa na rozwój jego systemu immunologicznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz