Szukaj

Mężowie "służą" w niektórych kulturach jako alimenty i ubezpieczenie na życie

Podziel się
Komentarze0

Poślubianie wielu mężów w tym samym czasie - lub poliandria - w niektórych kulturach tworzy kobietom siatkę bezpieczeństwa, według naukowców z University of Missouri. Dodatkowi mężowie zapewniają, że jest ona pod opieką, nawet jeżeli jej ojciec umrze lub zniknie.Mimo że poliandria jest tematem tabu i zakazana w Stanach Zjednoczonych, niektóre struktury prawne, takie jak płatność na rzecz dzieci oraz ubezpieczenie na życie odgrywają dla wielu amerykańskich kobiet taką samą rolę, jaką wielu mężów w innych kulturach.
 
W Ameryce nie mamy wielu kryteriów, które definiowały by poliandrię, mówi  Kathrine Starkweather doktorantka w MU’s Department of Anthropology w College of Arts and Science. Jednak niektóre aspekty życia Amerykanów odzwierciedlają społeczeństwa poliandryczne. Pieniężne wspieranie potomstwa, gdy nie ma jednego z rodziców. Ubezpieczenia na życie, zapewniane Amerykanom na wypadek śmierci, tak jak drugorzędni mężowie wspierają dzieci zmarłego w społeczeństwach poliandrycznych.

Starkweather i jej współautor - Raymond Hames – profesor antropologii na Uniwersytecie w Nebrasce, zbadali 52 kultury ze wszystkich kontynentów (oprócz Europy) z tradycjami poliandrycznymi.


Okazało się, że podobne warunki wydawały się wpływać na postawy wobec poliandrii. Mężczyźni często mieli przewagę liczebną nad kobietami, która była wynikiem wysokiej śmiertelności poprzedzającej okres dorosłości.

Mężczyźni są bardziej narażeni na śmierć w walce, przy polowaniu lub wypadkach podczas połowów ryb, lub są nieobecni z powodów ekonomicznych.

Kultury poliandryczne występują na małą skalę i są egalitarne.

W około połowie badanych kultur, drugi mąż był ściśle związany z pierwszym - praktyka ta była konsekwencją gospodarczą.

W poprzednich badaniach stwierdzono, że kultury poliandryczne, szczególnie te z Tybetu, Nepalu i Indii, miały tradycję dotyczącą dzielenia ziemi, która mówiła, że należy równo podzielić ją pomiędzy męskich potomków, gdy rodzic umrze.

Praktyka spowodowała, że ziemie podzielone okazywały się być bezużyteczne i były zbyt małe, by wyżywić rodzinę.

Jeśli jednak kilku braci ożeniło się z tą samą kobietą, gospodarstwo rodzinne zostało nienaruszone.

W małych kulturach egalitarnych Starkweather badała niezwykłość własności nieruchomości i ziemi. W społeczeństwach tych, młodsi bracia byli chronieni w małżeństwie pod warunkiem, że zapewniali jedzenie dla rodziny w przypadku braku starszego brata, który był często ,,głównym” mężem.

To badanie pokazuje, że ludzie są zdolni do ogromnego zróżnicowania i dostosowania się w swoich zachowaniach. Ludzkie struktury małżeństwa nie są wyryte w kamieniu, w całej historii ludzie dostosowywali swoje normy społeczne, aby zapewnić sobie przetrwanie, powiedziała Starkweather.

Badanie ,,Przegląd nieklasycznej poliandrii” zostało opublikowane w czasopiśmie Human Nature. Starkweather prowadziła badania przy University of Nebraska – Lincoln.

Komentarze do: Mężowie "służą" w niektórych kulturach jako alimenty i ubezpieczenie na życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz