Szukaj

Mężczyźni pocą się intensywniej od kobiet

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują najnowsze badania, mężczyznom łatwiej niż kobietom jest się pocić podczas ćwiczeń. Japońscy naukowcy poprosili mężczyzn i kobiety biorących udział w badaniu o jazdę na rowerze do ćwiczeń na różnych poziomach intensywności, po czym okazało się, że mężczyźni pocą się w bardziej wydajny sposób.Oznacza to, iż kobiety muszą osiągnąć wyższą temperaturę ciała niż mężczyźni, aby zacząć się pocić. Wyniki badania opublikowano 1 października w internetowym wydaniu czasopisma Experimental Physiology.

– Wygląda na to, że kobiety są w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o potrzebę pocenia się organizmu w trakcie ćwiczeń, zwłaszcza w wysokich temperaturach – stwierdził w informacji prasowej wydawcy czasopisma Yoshimitsu Inoue z Laboratory for Human Performance Research na Osaka International University.


Inoue dodał, że wyniki badania pomogą lepiej zrozumieć, dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej radzą sobie w skrajnych temperaturach, jak np. w przypadku fal upałów.

Współautorzy badania zauważyli, że łatwiejsze pocenie się w przypadku mężczyzn może mieć podłoże ewolucyjne.

– Kobiety na ogół mają mniej płynów ustrojowych niż mężczyźni, dlatego mogą szybciej się odwodnić – powiedział Inoue. – Dlatego też, mniejsza strata potu u kobiet może być strategią adaptacyjną skupiającą się na przetrwaniu w gorącym środowisku, podczas gdy intensywniejsze pocenie się mężczyzn może być sposobem na zwiększenie sprawności motorycznej czy wydajności pracy.

Co zaleca Inoue? – Przede wszystkim kobiety powinny uważać na upały o wiele bardziej niż mężczyźni. Jednak — jak dodał — zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą lepiej zaaklimatyzować się do ciepła, jeśli regularnie będą ćwiczyć przed wystąpieniem spodziewanych fal upałów.

Komentarze do: Mężczyźni pocą się intensywniej od kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz