Szukaj

Medycyna alternatywna: chińskie lekarstwo na udar mózgu nie jest lepsze niż placebo

Podziel się
Komentarze1

Chiński lek NeuroAiD, który jest reklamowany jako pomoc w rekonwalescencji po udarze mózgu, zawiódł w trzymiesięcznej próbie klinicznej. Jego skuteczność nie okazała się większa od skuteczności placebo, informuje nowe badanie National University of Singapore. Artykuł ukazał się w Stroke.Dr Christopher Chen, główny autor prac, mówi: - Mieliśmy nadzieję, że działanie leku będzie lepsze, ale próba sugeruje, że może tak być jedynie w przypadku pewnej grupy pacjentów. Wyniki te jednak nie zniechęcają nas całkowicie, poprowadzimy dalsze badania.

Prace te częściowo były finansowane przez firmę Moleac, która sprzedaje ów lek.

NeuroAiD to mieszanka wyciągów z ziół, żuków, skorpionów i rogu antylopy. Wcześniejsze badania sugerowały, iż taka mieszanka może pomagać w rekonwalescencji po krwotocznym udarze mózgu (spowodowanym przez zablokowanie naczynia krwionośnego).

Według danych Moleac, lek ten jest sprzedawany w co najmniej 25 krajach na świecie. Dostępny jest także przez internet.


Dr James Brorson z University of Chicago Stroke Center, niezwiązany z badaniem, mówi: - Istnieje duże zapotrzebowania na leki wspierające rekonwalescencję poudarową. Nie mamy terapii, która naprawiałaby szkody wyrządzone w mózgu przez udar.

Dr Chen porównał skutki terapii NeuroAiD i placebo u 800 pacjentów po niedawnym ischemicznym udarze mózgu. 400 osób otrzymało lek, a 400 placebo. Badanie było prowadzone metodą próby podwójnie ślepej. Przez 3 miesiące wszyscy pacjenci zażywali 12 kapsułek dziennie.

Na początku i na końcu badania naukowcy ocenili poziom upośledzenia uczestników w 6-punktowej skali (zmodyfikowana skala Rankin), gdzie 0 oznacza zerowe lub nieznaczące upośledzenie, 5 - najgorszy stan upośledzenia, a 6 – zgon.

Po 3 miesiącach okazało się, że zarówno w grupie z NeuroAiD, jak i w grupie placebo, stan pacjentów się nie zmienił. Analizy pokazały jedynie niewielką poprawę u chorych, którzy zaczęli zażywać ziołowy lek w ciągu 48 godzin po udarze. Jednakże jak utrzymują specjaliści, tak niewielka poprawa jest statystycznie nieznacząca i może być kwestią przypadku.

Dr Chen nie poddaje się jednak: - W dalszym ciągu NeuroAiD to ciekawy temat do kolejnych badań.

Komentarze do: Medycyna alternatywna: chińskie lekarstwo na udar mózgu nie jest lepsze niż placebo (1)

SophieR
SophieR 31-01-2018 13:34

to stare badanie ... portal moglby zadpac o aktualizacje

1

to stara proba ... ponoc po przedluzeniu badania do 6 miesiecy okazalo sie ze terapia jest skuteczna a wyniki statystycznie znamienne... podobnie bylo z tPA - poczatkowe proby nie wykazywaly roznicy z placebo dopiero po ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze