Szukaj

Mars może być przystanią dla życia?

Podziel się
Komentarze0

Według naukowców australijskich, szerokie pod regiony pod powierzchnią Marsa mają być w stanie gościć życie mikrobowe. Stwierdzenie to opiera się na porównaniu przeprowadzonym między warunkami życia takimi, jakie znamy na Czerwonej Planecie a warunkami życia na Ziemi.Podczas gdy jedynie 1% całkowitej objętości Ziemi (od jądra do wysokiej atmosfery) gości tę czy inną postać żywych organizmów, to teoretycznie w przypadku Marsa ma to dotyczyć 3% jego powierzchni, przede wszystkim w jego regionach podziemnych. Tak przynajmniej stwierdzają badacze z uniwersytetu narodowego w Australii, którymi kierował Charley Lineweaver.

Podczas gdy poprzednie badania skupiały się raczej na badaniu konkretnych miejsc na Marsie i na ich zdolności do goszczenia jakiejś formy życia, to zespół badawczy, którym kierował Charley Lineweaver, stwierdza, że jego badania prezentują „wyczerpującą kompilację” na temat warunków życia na Czerwonej Planecie, jak donosi Science et Avenir.

To, co próbowaliśmy zrobić, to po prostu przeanalizowanie razem wszystkich informacji, jakie są na ten temat dostępne. Postawiliśmy pytanie: czy to wszystko jest koherente z życiem na Marsie, wyjaśnia astrobiolog Charley Lineweaver, jak cytuje Agence France Presse.


A odpowiedź brzmi twierdząco. Szerokie regiony na Marsie są kompatybilne z życiem na Ziemi. W każdym razie, jeżeli porównamy temperatury i ciśnienie na Ziemi oraz na Marsie. Według naukowców, których badanie ukazało się niedawno w przeglądzie naukowym Astrobiology, niskie ciśnienie i temperatury, które panują na powierzchni Marsa – dla jasności, minus 60 stopni Celsjusza – i nie pozwalają wodzie istnieć w stanie ciekłym, są prawdziwe.

Natomiast, na głębokościach, pod powierzchnią tej tajemniczej planety, ciśnienie ma być wystarczające, żeby stworzyć wodę w stanie ciekłym. Poza tym, ciepło emitowane przez jądro Marsa ma pozwalać bakteriom i innym organizmom na skuteczny rozwój.

Wkrótce potwierdzenie?


Wraz z uruchomieniem pod koniec listopada programu Curiosity, robot eksplorujący, najbardziej zaawansowany technicznie jaki kiedykolwiek został skonstruowany, jak również najcięższy, jaki kiedykolwiek wylądował na Czerwonej Planecie, amerykańska Agencja NASA powinna wkrótce być w stanie potwierdzić te obliczenia.

A tym samym, po raz pierwszy w historii stwierdzić, czy faktycznie może istnieć życie na innej planecie niż Ziemia.

Robot powinien wylądować na Marsie w połowie marca 2012 roku, u stóp jednej z gór o 5 000 metrach wysokości, wewnątrz krateru Gale. Na swoich sześciu kółkach, uzbrojony w kamery o wysokiej rozdzielczości oraz w laser, robot ten będzie mógł badać określone cele na dystans siedmiu metrów.

Inne urządzenia również będą badać środowisko, aby wykryć w nim przede wszystkim ślady metanu. Metan jest bowiem gazem związanym z obecnością życia na ziemi i już został wykryty na Marsie.

Komentarze do: Mars może być przystanią dla życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz