Szukaj

Łuszczyca: uwaga na cukrzycę typu 2!

Podziel się
Komentarze0

Nasze podejrzenia się potwierdziły. Długo pojawiająca się jako choroba izolowana skóry, łuszczyca jest związana z wieloma chorobami współistniejącymi, w tym z przewlekłą podstępną cukrzycą typu 2. Właśnie to odkrycie zostało ujawnione przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii, na podstawie bardzo dokładnej metaanalizy badań naukowych, opublikowanej w Archives of Dermatology. Osoby cierpiące na łuszczycę charakteryzuje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowalnia na cukrzycę typu 2, zwaną też insulinoniezależną, w stosunku do osób bez oznak dermatozy. Ryzyko jest poważniejsze, gdy łuszczyca jest zaawansowana.

Wśród chorób dermatologicznych, łuszczyca jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych, dzięki charakterystycznym objawom, ale również z powodu częstotliwości jej występowania - dotyczy aż 2% populacji Francuzów. Spowodowana jest skłonnością skóry do nieprawidłowego i zbyt szybkiego odnawiania się.

Przewlekłą dermatozę charakteryzują czerwone plamy pokryte łuskami suchej martwej skóry, najczęściej w okolicach kolan i łokci.

Łuszczyca plackowata

Związana z predyspozycją genetyczną, łuszczyca objawia się przez zmienne czynniki, począwszy od stresu, przez infekcje, po spożycie leków.


Aby całkowicie stwierdzić związek istniejący między łuszczycą a cukrzycą typu 2, zespół amerykańskich naukowców, kierowany przez dr Armstrong April, zebrał w metaanalizie 27 wyników wcześniejszych badań, przeprowadzonych na całym świecie.

W ten sposób naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na łuszczycę mają zwiększone aż o 59% prawdopodobieństwo wystąpienia także cukrzycy typu 2, w porównaniu z grupą kontrolną, nie dotkniętą łuszczycą. Co więcej, wykazano, że ryzyko to jest dwukrotnie wyższe, kiedy łuszczyca jest rozległa.

Przewlekłe zapalenie skóry

Co jest wspólnym mianownikiem tych dwóch ściśle związanych ze sobą chorób? Chroniczne zapalenie.

Rzeczywiście, z jednej strony, zapalenie przyczynia się do powstawania stanu insulinooporności - to znaczy, braku działania insuliny na odpowiednie narządy - przyspieszając pojawienie się cukrzycy typu 2.

Z drugiej zaś strony, zapalenie stymuluje proces odnowy komórek skóry o podłożu łuszczycowym.

Zespół metaboliczny na dokładkę

Poza tym, jednoczesna obecność łuszczycy i cukrzycy sprzyja pojawieniu się zespołu metabolicznego.

Zespół ten charakteryzuje połączenie różnych zaburzeń związanych z węglowodanami, lipidami lub naczyniami oraz najczęściej z otyłością dominującą na obszarze brzucha.

Prawdziwa plaga będąca podstawą cukrzycy i nadciśnienia, a także zawału serca i udaru mózgu. Aby więc zapobiec tej "niedogodności", zalecana jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Zresztą, nie tylko w przypadku pacjentów z łuszczycą...

Komentarze do: Łuszczyca: uwaga na cukrzycę typu 2!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz