Szukaj

Ludzkie geny wpływają na skład flory jelitowej

Podziel się
Komentarze0

Badanie naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji i University of Glasgow w Szkocji pokazuje, że istnieje powiązanie między genami a składem ludzkiej mikroflory jelitowej. Badanie ukazało się w Gut. Badacze mówią: nasze dowody sugerują, że ludzki genom może odgrywać rolę w określaniu składu miliardów bakterii żyjących w ludzkim przewodzie pokarmowym.Prof. Mauro D’Amato z wydziału bionauk i odżywiania w Karolinska Institutet mówi: hipoteza, że nasze geny określają naszą mikrobiotę, jest bardzo atrakcyjna. W dalszym ciągu nie wiemy jednak, czy niektóre wersje DNA mogą decydować o instalowaniu i utrzymaniu specyficznych profili mikrobowych, i czy to może mieć znaczenie dla potencjalnych terapii powszechnych chorób, poprzez modyfikację flory jelitowej.

Mikrobiota, która ewoluowała przez dziesiątki tysięcy lat wraz z ludźmi, stanowi złożoną i zróżnicowaną społeczność bakteryjną, charakterystyczną dla każdej jednostki.

Ma niezliczone korzystne fizjologiczne i odżywcze skutki dla ludzi, ale zmiany w składzie bakterii są powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość czy choroba Leśniowskiego-Crohna.


Dr Christopher Quince z University of Glasgow mówi: przeprowadziliśmy statystyczną analizę bakteryjnego DNA z próbek tkanki jelitowej 51 zdrowych osób bez historii choroby jelita grubego. Skupiliśmy się na 30 konkretnych genach.

Wcześniej wykazano, że geny te odgrywają rolę dla ryzyka choroby Leśniowskiego-Crohna.

Odkryto teraz, że wariacje DNA w jednym z tych genów, znanym jako IRGM, były powiązane z większym występowaniem mikrobów Prevotella.

Co to oznacza? Otóż, gen IRGM może odgrywać rolę w kształtowaniu mikrobioty danej osoby, forsując dominację Prevotella, zamiast alternatywnej społeczności Bacteroides.

Naukowcy już teraz rozważają terapeutyczne strategie leczenia chorób poprzez przywrócenie normalnej flory jelitowej u pacjentów, dzięki zmianom dietetycznym bądź farmaceutykom. Przyszłe badania być może pozwolą określić najskuteczniejsze terapie.

Prof. D’Amato mówi: nasze pilotażowe badanie wspiera ideę, że analiza DNA może pomóc określić, w jaki sposób zmiany w genomie wiążą się ze zmianami w mikrobiocie.

Dr Quince dodaje: jest to małe badanie, ale zawiera ważne wnioski. Ludzki mikrobiom może zależeć od genomu. Powinniśmy kontynuować poszukiwania w tym duchu.

Komentarze do: Ludzkie geny wpływają na skład flory jelitowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz