Szukaj

Ludzie niepełnosprawni częściej są otyli i przewlekle chorzy

Podziel się
Komentarze0

Upośledzeni ruchowo dorośli są częściej zagrożeni otyłością i otyłością ekstremalną, w porównaniu do osób zdrowych, jak wynika z badania naukowców University of Texas School of Public Health. Dane statystyczne pokazują, że w USA żyje ok. 54 000 000 ludzi z niepełnosprawnością. Według najnowszych badań, blisko 42% dorosłych niepełnosprawnych Amerykanów jest otyłych, a 9% ekstremalnie otyłych.Niepełnosprawność zdefiniowano w tym projekcie jako problemy z mobilnością.

Odkrycia z obecnego badania opublikowane zostały w American Journal of Preventive Medecine. Naukowcy oceniają, że ich prace są pierwszymi, które skupiły się na prewencji otyłości pośród ludzi niepełnosprawnych ruchowo, w oparciu o rzeczywiste pomiary wzrostu i wagi, a nie o słowne deklaracje uczestników.

Dr Katherine Froehlich-Grobe, główna autorka badania, mówi: - Wcześniejsze badania wskazywały, że otyłość dotyczy zaledwie 29 – 31% dorosłych z niepełnosprawnością. Obecne wyniki bardzo nas zaskoczyły.


Według najnowszych informacji, dorośli niepełnosprawni są też bardziej zagrożeni licznymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, wysoki cholesterol i nadciśnienie. Dwa razy częściej zażywają leki na nadciśnienie i obniżające poziom lipidów przepisane przez lekarza.

Dr Katherine Froehlich-Grobe dodaje: - Różnice w poziomach otyłości między ludźmi pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi ruchowo powinny być dostrzeżone i uregulowane. Lekarze pierwszego kontaktu powinni ukierunkować swoje wysiłki na doradztwo niepełnosprawnym. Powinni im zalecać zmianę stylu życia, zdrowe odżywianie i ćwiczenia, zamiast jedynie przepisywać leki kontrolujące przewlekłe dolegliwości.

Ostatnie wytyczne mówią, iż tacy chorzy powinni oddawać się umiarkowanej aktywności fizycznej oraz być aktywnymi do takiego stopnia, na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.

Komentarze do: Ludzie niepełnosprawni częściej są otyli i przewlekle chorzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz