Szukaj

Lipidy pomagają komórkom

Podziel się
Komentarze0

Lipidy, które sprawiają, że balsamy wygładzają naszą skórę, pomagają również komórkom w znalezieniu i w pozostawaniu we właściwym miejscu w ciele, donosi naukowy raport opublikowany w przeglądzie naukowym Molecular Biology of The Cell.- Każda komórka ma rodzaj anteny (cilium, rzęska), która bada środowisko, a następnie określa gdzie trzeba się udać oraz co zrobić po przybyciu na miejsce - wyjaśnia obrazowo dr Erhard Bieberich, biochemik z Medical College of Georgia na Georgia Health Sciences University.

Komórka jest ślepa, nie widzi, nie czuje, nie wie gdzie jest. Potrzebuje więc organelli, która wyczuwa gdzie jest w przestrzeni, aby udać się tam, gdzie komórka chce i musi iść. Taki mechanizm sprawia, że komórki mózgu, na przykład, nie błąkają się w kierunku stóp i odwrotnie.


Jest to możliwe dzięki receptorom czynnika wzrostu na antence, które są przyciągane przez czynniki wzrostu wydzielane przez komórki, które już znalazły swoją właściwą drogę.

- Kiedy komórka znajdzie się na swoim miejscu, antenka pomaga jej odpowiedzieć na sygnały z sąsiedztwa - wyjaśnia dr Erhard Bieberich.

Jego zespół pokazał, w jaki sposób ceramidy lipidowe pomagają komórkom. Lipidy te hamują enzym deacetylazę histonów 6 (HDAC6), która w innym przypadku sprawiłaby, iż antenka komórki zostałaby cofnięta, a więc nie mogłaby szukać kierunku.

Antenka ta cofa się, kiedy komórka musi się podzielić, a więc aktywacja HDAC6 jest konieczna w takim przypadku (w trakcie rozwoju albo kiedy potrzeba więcej skóry do zastąpienia starego naskórka).

Co ciekawe, niektóre komórki nowotworowe również wykorzystują z HDAC6 do swoich celów.

Komentarze do: Lipidy pomagają komórkom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz