Szukaj

Lepiej rozwinięta pamięć krótkotrwała poprawia zdolności analityczne...

Podziel się
Komentarze0

...Ale już niekoniecznie umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, mówią badacze. Każdy, kto próbował zapamiętać dziewięciocyfrowy numer telefonu lub choćby nieco dłuższą listę zakupów, wie, że jesteśmy w stanie zapamiętać tego typu dane tylko przez krótką chwilę.Pamięć podręczna naszego mózgu zdecydowanie nie trwa wiecznie, a ponadto wpływa na nasze zdolności skupienia uwagi i znacznie oddziałuje na umiejętność rozwiązywania problemów.

Jennifer Wiley i Andrew Jarosz, naukowcy z Uniwersytetu Illiois w Chicago, przeprowadzili badania nad rolą, jaką pamięć podręczna spełnia w rozwiązywaniu kwestii matematycznych i wymagających kreatywności.

Wyniki tych doświadczeń zostały opublikowane w sierpniowym wydaniu Current Directions in Psychological Science, magazynu amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Psychologii.


Zbieżne wyniki wielu badań psychologicznych sugerują, że znaczny rozwój pamięci krótkotrwałej pomaga w rozwikłaniu zadań rachunkowych i radzeniu sobie z rozkojarzeniem, natomiast jej zanik może stać się przyczyną problemów z rozwiązywaniem zagadnień matematycznych.

Jednakże, sprawne funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej nie idzie w parze z rozwiązywaniem problemów natury twórczej.

W przypadku zadań wymagających pomysłowości, drogą do sukcesu staje się nieszablonowe podejście do problemu lub nowatorskie zestawienie strzępków informacji. Co za tym idzie, zbytnie skupienie się raczej utrudni nam poradzenie sobie z tego typu kwestiami.

Autorzy badań zauważają również, że w praktyce nasze problemy nie zawsze dają się jasno podzielić na wymagające twórczego lub ścisłego działania, zatem ich pomyślne rozwiązywanie wymaga dostosowania się do potrzeb chwili.

Komentarze do: Lepiej rozwinięta pamięć krótkotrwała poprawia zdolności analityczne...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz