Szukaj

Leniwe oko: najnowsze odkrycia

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdzają naukowcy, anormalne bezwolne ruchy oczu w amblyopii są związane ze zmianami w podkorowych regionach mózgowych. Badanie na ten temat ukazało się w przeglądzie naukowym Restorative Neurology and Neuroscience.Mimo że ruchy oka odgrywają ważną rolę dla procesu widzenia, to tak naprawdę jeszcze nie wiele wiemy na ich temat w kontekście leniwego oka, czyli amblyopii.

A teraz, badacze odkryli, że anormalne przetwarzanie wizualne oraz obwód mózgowy mają wpływ na tak zwane ruchy sakkadowe oka fiksacyjne (FSs), które pojawiają się w momencie zatrzymywania wzroku. Ruchy te są niezwykle ważne dla utrzymania widzenia.

Wyniki najnowszego badania każą się zastanawiać teraz, czy zakłócenia FS są przyczyną czy też efektem amblyopii, i czy mają wpływ na leczenie zaburzenia.

Główny autor badania, dr Xue-Feng F. Shi, z Tianjin Key Laboratory of Ophthalmology and Visual Science, w Chinach, wyjaśnia: FS mają wielkie znaczenie dla kodowania nerwowego, postrzegania wizualnego oraz dla wykonywania zadań wzrokowych. A jednak, ich charakterystyczne cechy behawioralne w chorobie nerwowej wzroku rzadko kiedy były badanie. Natomiast my przeprowadziliśmy ilościową i szczegółową analizę sakkadowych ruchów oka w amblyopii, po raz pierwszy w historii badań.


Naukowcy przyjrzeli się 28 pacjentom z leniwym okiem oraz 28 osobom z grupy kontrolnej. Dzięki specjalnej technice nagrali ruchy ich oczu. Komputerowa analiza oraz model symulacyjny pozwoliły przyjrzeć się neuronalnym mechanizmom zmian w ruchach sakkadowych oczu ludzi cierpiących na amblyopię.

Okazało się, że ludzie z grupy „leniwe oko” wykazywali mniejszy poziom FSs, w porównaniu do grupy kontrolnej. Okres między ruchami był zdecydowanie dłuższy u tych pierwszych.

Dr Shi wyjaśnia: istnieją dwie możliwe interpretacje tych wyników. Zakłócenia w FSs mogą być wynikiem amblyopii, próbą układu wzrokowego uzyskania większej ilości informacji, co jest znacznie utrudnione w tym syndromie. Albo może być to przyczyną albo czynnikiem przyczyniającym się do powstawania amblyopii. Na pewno konieczne są dalsze badania w tej dziedzinie.

Komentarze do: Leniwe oko: najnowsze odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz