Szukaj

Lek Angiocidin skuteczny przeciwko białaczce

Podziel się
Komentarze0

Nowy lek Angiocidin, który jest proteiną hamującą nowotwór, okazał się skuteczny in vivo w redukowaniu komórek białaczki AML (ang. acute myeloid leukeamia). Badanie zaprezentowane zostało na konferencji naukowej American Society of Hematology, które miało miejsce w Atlancie w USA.Przedkliniczne eksperymenty nad lekiem przeprowadził profesor neuronauk z Temple University’s School of Medicine, George P. Tuszynski. Profesor ten również stoi za odkryciem tego farmaceutyku.

Białaczka AML powoduje, iż niektóre białe krwinki przestają dojrzewać, a to skutkuje ich niekontrolowaną proliferacją. Taki łańcuch zdarzeń może prowadzić do supresji układu odpornościowego, a często do śmiertelnych skutków ubocznych, takich jak infekcje, zapalenie płuc, krwotoki.

We wcześniejszych badaniach in vivo nad rzeczonym specyfikiem udało się pokazać, że Angiocidin stymuluje dojrzewanie laboratoryjnych białych krwinek, które dzięki temu zachowują się jak normalne komórki.


Skuteczność leku w eksperymentach in vivo wyniosła 50%, dlatego w następnym etapie naukowcy zdecydowali się na pobranie komórek od prawdziwych pacjentów z AML. Próbki te podano gryzoniom, które zostały zaprojektowane jako laboratoryjne modele choroby.

Po 14 tygodniach stwierdzono, że komórki białaczkowe dotarły do szpiku kostnego u myszy. Zwierzętom podano wtedy dawki Ara-C, Angiocidinu albo kombinację obydwu. Czynnik chemioterapeutyczny, czyli Ara-C (cytosine arabinoside) to standardowy lek na ALM.

Okazało się, że myszy leczone jedynie Angiocidinem doświadczyły 63% redukcji komórek białaczkowych. Gryzonie leczone kombinacją specyfików – 79%. Zwierzęta, którym podano tylko Ara-C – doświadczyły jedynie 40% redukcji.

Dr Tuszynski mówi: jedno pytanie, jakie sobie postawiliśmy, dotyczyło wątpliwości, czy Angiocidin może przenikać do szpiku kostnego. Rezultaty pokazały, że lek jest w stanie zapobiegać wzrostowi komórek AML w szpiku.

Co więcej, nie stwierdzono objawów toksyczności nowego farmaceutyku, charakterystycznych dla innych leków stosowanych w leczeniu białaczki. A to oznacza, iż specyfik ten może być bezpieczniejszą alternatywą przede wszystkim dla starszych pacjentów, którzy nie tolerują chemioterapii.

Dr Tuszynski dodaje, iż potrzebne będą dodatkowe badania, aby określić optymalną dawkę specyfiku.

Komentarze do: Lek Angiocidin skuteczny przeciwko białaczce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz