Szukaj

Laureatki Nagrody Pulitzera mają wyższe kwalifikacje niż laureaci?

Podziel się
Komentarze0

Nagroda Pulitzera jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, muzyki i dramatu. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Missouri odkryli, że kobiety, które zostały uhonorowane nagrodą Pulitzera posiadają znacznie większe kwalifikacje, niż ich konkurenci płci męskiej.Wyniki badania zostały opublikowane w Journalism and Mass Communication Quarterly.

Yong Volz (professor studiów dziennikarskich na UM) wraz z Francis Lee (z Uniwersytet Chińskiego w Hong Kongu), przebadały dane biograficzne wszystkich 814 laureatek nagrody Pulitzera uhonorowanych w okresie 1917 - 2010. Odkryły, że duża część laureatek czerpała znacznie większe korzyści z dostępu do licznych źródeł, niż ich męscy przeciwnicy. 

- Jeśli pominie się główne różnice płciowe, dziennikarki prowadzą znacznie skuteczniejsze badania, korzystając z dużo większej ilości źródeł niż mężczyźni pracujący w tym zawodzie i osiągający podobne sukcesy - powiedziała Volz.

- Poza ciężką pracą oraz talentem niezbędnych w dziennikarstwie, niezwykle istotne są wyższe wykształcenie, wychowanie w metropoliach oraz zatrudnienie w elitarnych czasopismach takich jak np. New York Times. Zaobserwowałyśmy, że droga kobiet do osiągnięcia nagrody w tej dziedzinie jest znacznie bardziej skomplikowana, niż droga mężczyzn - dodała.

Volz porównała zwyciężczynie Nagrody Pulitzera do okresów historycznych, w których przyszło im pracować. Podzieliła owe okresy na trzy: okres wyłączający (1917-1951), okres względnej równości (1952-1990) oraz formalnej równości (1991-2010).

W okresie wyłączającym były tylko dwie laureatki tej nagrody, pierwsza z nich została nagrodzona w roku 1937. Volz zaobserwowała wzrost liczby kobiet uhonorowanych tą nagrodą po roku 1950. Wzrost ten trwał dość systematycznie do roku 1980. Volz zaobserwowała także, iż od roku 1991 zatarła się granica w kwestii poziomu wykształcenia oraz praw, pomiędzy kobietami oraz mężczyznami nagradzanymi tą prestiżową nagrodą. Badaczka uważa, że dzięki jej odkryciu można wykazać, iż różnica pomiędzy wartością nagrody w odniesieniu do płci nie istnieje.

- Pomimo silnych przesłanek, różnice płciowe nie zniknęły całkowicie z pola dziennikarstwa -powiedziała Volz - Nawet po roku 1991 tylko 27% wszystkich laureatów Nagrody Pilitzera stanowiły kobiety. Innymi słowy, pomimo relatywnie większego otwarcia dziennikarstwa na kobiety, nadal trudniej im osiągnąć wysokie szczeble kariery w tej branży.

Komentarze do: Laureatki Nagrody Pulitzera mają wyższe kwalifikacje niż laureaci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz