Szukaj

Laureat Nagrody Nobla w medycynie, Renato Dulbecco, zmarł

Podziel się
Komentarze0

Włoch Renato Dulbecco, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1975 roku, zmarł w Stanach Zjednoczonych, w wieku 97 lat, o czym powiadomiła w poniedziałek włoska agencja informacyjna, ANSA.Renato Dulbecco był wielkim ekspertem w dziedzinie onkologii. Urodził się w dniu 22 lutego 1914 roku w Catanzaro, w Kalabrii, na południu Italii. Ale, całe swoje dzieciństwo oraz wiek nastoletni spędził już na północy kraju, w Ligurii.

W wieku szesnastu lat już zapisał się na fakultet medycyny w Turynie, gdzie pozostał przez kilka lat, zanim otrzymał swój dyplom w 1936 roku. Kilka lat później, został lekarzem wojskowym na froncie francuskim, a następnie w Rosji, gdzie został ranny.

W 1943 roku dołączył wtedy do włoskiego antyfaszystowskiego ruchu oporu, a następnie w 1945 roku zapisał się na fakultet fizyki w Turynie. Studia trwały dwa lata, po których Renato Dulbecco uzyskał swój drugi dyplom.


W 1948 roku włoski naukowiec zaczął pochylać się nad wirusami: najpierw, nad poliowirusami, a następnie nad onkowirusami – czyli wirusami onkogennymi, związanymi z rozwojem nowotworów.

W 1950 roku, dołączył do Howarda Temin oraz Davida Baltimore, dwóch badaczy, z którymi podzielił się Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny w 1975 roku. Uczeni ci zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące interakcji wirusów onkogennych oraz materiału genetycznego komórek.

Zespół badawczy, którym kierował Renato Dulbecco, w rzeczywistości był w stanie wykazać, że infekcja komórek przez niektóre typy wirusów, właśnie tych niesławnych onkowirusów, wiąże się z wprowdzeniem materiału genetycznego tych wirusów do komórki-gospodarza.

Mechanizm ten może czasami spowodować powstawanie raka u człowieka. Tym samym, Renato Dulbecco stał się prekursorem zrozumienia mechanizmów molekularnych kancerogennych, początkowanych przez te wirusy.

W przebiegu swojej długiej międzynarodowej kariery, Renato Dulbecco również otrzymał wiele nagród, tytułów honorowych, wyróżnień itp., włoskich, ale nie tylko, ponieważ także brytyjskich, amerykańskich albo francuskich.

Renato Dulbecco zmarł w wieku 97 lat w La Jolla w Kalifornii.

Komentarze do: Laureat Nagrody Nobla w medycynie, Renato Dulbecco, zmarł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz