Szukaj

Krótkowzroczność: zbyt długie patrzenie na ekran jest szkodliwe dla wzroku

Podziel się
Komentarze0

Dzieci i nastolatki spędzają coraz więcej czasu przed ekranem, a to nie pozostaje bez konsekwencji dla ich oczu. Telefony komórkowe, telewizor czy gry wideo są zazwyczaj przyczyną krótkowzroczności. Problem z widzeniem na odległość jest zazwyczaj dziedziczoną wadą wzroku. Jednakże, może też być spowodowany naszym stylem życia i niektórymi przyzwyczajeniami.Zbyt częste, i zazwyczaj w złych warunkach, używanie ekranu telewizora, komputera, smartfona czy konsoli do gry deformuje soczewkę. Jest to krótkowzroczność nabyta.

Jak podaje Association nationale pour l’amélioration de la vue (Asnav) z Francji, nastolatki spędzają coraz więcej czasu na czynnościach wykonywanych przed ekranem: średnio 3 godziny dziennie przed monitorem komputera i trochę ponad dwie godziny na oglądaniu telewizji. Oprócz tego jeszcze czas poświęcony na sprawdzenie konta na sieciach społecznościowych i smsów.


Czynności te nie pozostają bez efektu dla ich wzroku i mogą powodować krótkowzroczność.

Ćwiczenia odprężające wzrok

W większości przypadków, krótkowzroczność rozpoczyna się już w dzieciństwie i objawia w okresie dojrzewania. Zazwyczaj, jest to wada dziedziczna, spowodowana niedoskonałością kształtu gałki ocznej. Jedynie noszenie okularów lub soczewek kontaktowych może ją początkowo skorygować.

Niestety, krótkowzroczność coraz częściej jest spowodowana zbyt częstym patrzeniem na ekran.

Oto krótkie ćwiczenia, mogące pomóc dzieciom oraz dorosłym zmniejszyć ryzyko jej nabycia:

- róbcie sobie przerwy i co dwadzieścia minut oddalajcie wzrok od ekranu

- uprawiajcie dużo sportu, szczególnie na świeżym powietrzu, bo sprzyja to patrzeniu w dal, dzięki któremu nasze oczy odpoczywają

- jeśli krótkowzroczność została już u nas stwierdzona, należy dostosować się do zaleceń okulisty i nosić okulary lub soczewki, które nam przepisał. 

Komentarze do: Krótkowzroczność: zbyt długie patrzenie na ekran jest szkodliwe dla wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz