Szukaj

Korzyści z rzucenia palenia w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które zrywają z nałogiem tuż przed albo tuż po zajściu w ciążę, przybierają więcej na wadze w trakcie ciąży oraz w ciągu roku po porodzie (średnio o 3 kg) niż kobiety, które nigdy nie paliły. Kolejna wiadomość jest taka, że dzięki rzuceniu palenia waga urodzeniowa płodu jest większa niż w przypadku kobiet palących papierosy także w ciąży.Badanie ukazało się w Obestritics and Gynecology.

Dr Amber Samuel z Emory University School of Medicine, mówi: - Najważniejszą wiadomością z tego badania jest to, że natychmiastowe rzucenie palenia we wczesnej ciąży ma korzystny wpływ na wagę urodzeniową płodu. Działa zupełnie tak samo, jakbyś nigdy w życiu nie paliła.

Według amerykańskiej agencji American Cancer Society, ok. 10 – 15% kobiet pali w okresie ciąży.

Badania już wcześniej powiązały nikotynizm z licznymi komplikacjami (wady wrodzone płodu, martwy poród, niska waga urodzeniowa, wcześniactwo).

W przypadku kobiet palących w okresie ciąży, niemowlęta są o 3 – 4 razy bardziej zagrożeni zgonem z powodu nagłej śmierci noworodkowej.


Wiadomo też, że niemowlęta mające kontakt z dymem tytoniowym, w wyniku tzw. biernego palenia, częściej cierpią na zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, astmę i na infekcje uszu.

Nowe badanie objęło obserwacjami 1 774 kobiety, które były częścią badania Smoke-free Newborn, prowadzonego w Danii w okresie 1996 – 1999.

Dwukrotnie w okresie ciąży kobiety były zapytane o palenie. Dwukrotnie też pobierano od nich próbki śliny, aby przeprowadzić test na zawartość kotyniny (substancja, która powstaje, kiedy nikotyna rozkłada się w organizmie i którą można wykryć właśnie w ślinie), co miało na celu obiektywną ocenę tego, czy kobiety faktycznie rzuciły palenie, czy nie.

Ze wszystkich uczestniczek, 38% paliło przed ciążą, a połowa z nich rzuciła tuż przed albo bardzo szybko po zajściu w ciążę. W trakcie ciąży niepalące przybrały ok. 15 kg na wadze, palące – ok. 14 kg, a kobiety, które rzuciły palenie – ok. 17 kg.

Pośród kobiet, które przestały palić, 8% noworodków przyszło na świat z wagą powyżej 10 percentyla. Pośród palących – 22% noworodków miało wagę poniżej tej wartości.

Noworodki z niską wagą są bardziej zagrożone infekcjami, problemami układu oddechowego, zaburzeniami rozwoju oraz trudnościami z uczeniem w życiu późniejszym.

Komentarze do: Korzyści z rzucenia palenia w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz