Szukaj

Konopie nie działają na stwardnienie rozsiane

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy przestudiowali działanie głównego składnika konopi indyjskich na spowalnianie przebiegu postępującego stwardnienia rozsianego (MS, multiple sclerosis). Okazało się, że związek znany jako THC (tetrahydrocannabinol) nie sprawdził się w tej dziedzinie, choć istniejące dowody sugerują, że składnik ten może przynosić korzyści chorym na najniższym krańcu skali niepełnosprawności.Artykuł ukazał się w The Lancet Neurology.

Badanie CUPID (Cannabinoid Unse in Progressive Inflammatory brain Disease) prowadzili naukowcy z Plymouth University Peninsula Schools of Medicine and Dentistry. Objęło 500 osób z MS z 27 centrów w UK. Trwało osiem lat.

Uczestnicy badania w sposób przypadkowy otrzymywali albo kapsułki z THC, albo placebo przez trzy lata. W obserwacjach pod uwagę wzięto skalę niepełnosprawności (Expanded Disability Status Scale), oraz skalę wpływu MS na pacjenta (Multiple Sclerosis Impact Scale 29).


W sumie nie znaleziono dowodów na to, że THC wpływa na progresję MS w żadnej z tych dwóch skal. Aczkolwiek, pojawiły się niektóre dowody sugerujące, że THC mógł działać korzystnie na chorych z najniższym wskaźnikiem niepełnosprawności na początku badania. Skutek stwierdzono jednak jedynie w bardzo niewielkiej grupie ludzi.

Badanie CUPID opracowano, aby ocenić potencjalne długoterminowe ochronne działanie i bezpieczeństwo THC w leczeniu MS, jak również w celu usprawnienia metod przeprowadzania badań klinicznych nad tą chorobą.

Prof. John Zajicek mówi: - Bieżące terapie przeciwko MS są ograniczone. Namierzają albo układ odpornościowy we wczesnych etapach choroby, albo uśmierzają specyficzne objawy, takie jak skurcze mięśni. Nie mamy terapii, która spowolniłaby MS w momencie, kiedy choroba staje się postępująca.

Postępujące MS wynika ze śmierci komórek nerwowych, a badacze na całym świecie szukają metod, które tej śmierci zapobiegną. Laboratoryjne badania pokazały wcześniej, że THC może odgrywać taką rolę.

Komentarze do: Konopie nie działają na stwardnienie rozsiane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz