Szukaj

Komórki macierzyste w mózgu o właściwościach zabliźniających

Podziel się
Komentarze0

Komórki macierzyste nie przestają nas zaskakiwać. Są one naprawdę wyjątkowe, ponieważ mają tę szczególną cechę, iż po podziale formują różne typy tkanek. A teraz, szwedzcy badacze z uniwersytetu w Lund właśnie pokazali, że komórki te również znajdują się w mózgu.Oznacza to, mówią naukowcy, że będzie można odbudowywać uszkodzone regiony mózgowe. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Plos ONE.

A konkretniej mówiąc, mezenchymalne komórki macierzyste wyłaśnie zostały odkryte wokół naczyń krwionośnych mózgu, które odżywiają mózg. Dzięki ich właściwościom zabliźniającym i regenerującym, można mieć nadzieję, że komórki te któregoś dnia zostaną użyte do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a także w walce z przypadkami incydentu naczyniowo – mózgowego.

Badacze z uniwersytetu w Lund doszli do tego odkrycia dzięki wyizolowaniu i oczyszczeniu przy pomocji biopsji dwóch regionów mózgu: kora nowa i ściana komory.

Mezenchymalne komórki macierzyste odkryto dzięki temu wokół małych naczyń krwionośnych. Na dzień dzisiejszy, ich działanie na poziomie mózgu nie jest jeszcze znane, ale ich potencjał bardzo interesuje neurologów całego świata.


Komórki macierzyste, naprawią chory mózg?


Inne komórki macierzyste mezenchymalne również zostały odkryte w tych ostatnich latach w różnych organach ciała, w mięśniach, w kościach, w chrząstce, a także w tkance tłuszczowej. Wykazano już, że komórki te przyczyniają się, dzięki proliferacji oraz rozróżnianiu, do zabliźniania różnych tkanek.

Dlaczego więc nie miałoby się dziać tak samo w mózgu? I to właśnie na to pytanie badacze szwedzcy postarają się odpowiedzieć w przyszłych badaniach. Jeżeli okaże się to prawdą, będziemy mogli brać pod uwagę opracowanie nowych terapii.

Jeżeli naukowcom uda się kontrolować te mezenchymalne komórki macierzyste, a w konsekwencji nawet ulepszyć ich zdolności, być może uda się naprawiać szkody, do których dochodzi w mózgu, w następstwie chorób takich jak choroba Alzheimera.

Jeden ze współautorów tego badania, Gesine Paul-Visse, mówi: nasze odkrycie pokazuje, że komórki te mają więcej możliwości niż wcześniej nam się wydawało. Najciekawszą zdolnością jest ich umiejętność tworzenia neuronów, ale mogą one również różnicować się w inne typy komórkowe.

Badanie to prowadzi również do nowych odkryć, na przykład na temat naturalnej plastyczności mózgu. Jeżeli więc nawet znaczenie tych mezenchymalnych komórek macierzystych zostało już wcześnie ujawnione przez naukowców, to jednakże badania naukowe skupiły się na innych celach.

W 2005 roku, amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration) przywoliła na transplantację komórek macierzystych w przypadku choroby Battena. A we wrześniu 2011 roku, opracowano terapię komórkową przeciwko uszkodzeniom mózgu, dzięki macierzystym komórkom neuronalnym.

Oznacza to więc, że komórki macierzyste na pewno kryją jeszcze przed nami wiele tajemnic i wiele jeszcze przed nami do odkrycia.

Komentarze do: Komórki macierzyste w mózgu o właściwościach zabliźniających

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz