Szukaj

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia bardziej podatne na zator tętnicy płucnej

Podziel się
Komentarze0

Pewne badanie, opublikowane niedawno przez British Medical Journal, stwierdza, że kobiety, które pozostają długo w pozycji siedzącej po pracy, są ponad dwukrotnie narażone na pojawienie się zatoru tętnicy płucnej.Pozostawanie zbyt długo w pozycji siedzącej po pracy ma mieć bardzo niepokojący wpływ na ryzyko zatoru tętnicy płucnej, według nowego badania amerykańskiego.

Jeśli nawet naukowcy od dawna już powtarzają, że brak aktywności fizycznej sprzyja takim chorobom jak cukrzyca albo dolegliwości sercowe, to jednakże po raz pierwszy badania pokazują wzrost ryzyka rozwoju zatoru tętnicy płucnej.

Zator tętnicy płucnej pojawia się, kiedy skrzep krwi przemieszcza się z żył w nogach aż do płuc. Skrzep ten może wtedy zahamować krążenie krwi i wywołać zawał serca, który może skończyć się zgonem.


Badanie, opublikowane on line przez British Medical Journal, sugeruje tutaj, że nieaktywność fizyczna moze być jednym z ukrytych mechanizmów łączących choroby tętnic oraz choroby żył.

Podwójne ryzyko

Aby dotrzeć do takich wniosków, zespół badaczy amerykańskich, kierowanych przez Christophera Kabrhel z Massachusetts General Hospital w Bostonie (Stany Zjednoczone), przeanalizował szczegółowo codzienne życie 69 950 pielęgniarek, w okresie 18 lat.

Rezultaty w ten sposób uzyskane pozwoliły stwierdzić, że ryzyko zatoru tętnicy płucnej jest ponad dwa razy większe u tych kobiet, które poza swoim czasem pracy, spędzały ponad 41 godzin na siedząco, w porównaniu do tych, które na siedząco spędzały mniej  niż 10 godzin tygodniowo.

Jednakże, badacze nie zadowalają się takimi wynikami i chcą, aby badania takie zostały przeprowadzone dogłębniej, w celu określenia, czy te rezultaty są takie same dla wszystkich osób, niezależnie od ich płci i pochodzenia, oznajmia TV5 monde.

Komentarze do: Kobiety prowadzące siedzący tryb życia bardziej podatne na zator tętnicy płucnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz