Szukaj

Każdy z nas ma swoje własne mikroby

Podziel się
Komentarze0

W ludzkim ciele zostało odkrytych ponad 10 000 gatunków mikroorganizmów. Co więcej, jak stwierdzają amerykańscy naukowcy z HSPH (Harvard School of Public Health), każdy z nas ma swoje własne, specyficzne mikroby. Dane te pochodzą z projektu HMP (Human Microbium Project), będącego inicjatywą badaczy z Harvard University, mającego na celu przestudiowanie ludzkich bakterii.Artykuły opisujące wyniki badania ukazały się w dniu 13 czerwca w wielu różnych czasopismach naukowych.

Czego możemy się dowiedzieć? Naukowcy zidentyfikowali 5 000 000 genów mikrobowych w ciele człowieka - liczba ta jest 100 razy większa niż ilość ludzkich genów!

Wśród zidentyfikowanych gatunków, od 81% do 99% mikroorganizmów znaleziono u ludzi dorosłych, cieszących się dobrym zdrowiem.

Logicznym pytaniem było więc: jaką rolę mikroby te odgrywają w funkcjonowaniu ciała ludzkiego i reakcji układu odpornościowego?

Aby zdefiniować i przeanalizować populacje bakteryjne żyjące w ciele ludzkim, amerykańscy badacze pobrali tkanki z osiemnastu różnych części ciała u kobiet oraz piętnastu różnych części ciała u mężczyzn (usta, nos, skóra, jelita).

Do badania zgłosiło się 242 zdrowych uczestników.

Okazało się, że populacje mikroorganizmów żyjących u tych ludzi były bardzo zróżnicowane: naukowcy zidentyfikowali wiele różnych gatunków, których obecność zależała od poszczególnej jednostki.

- Udało nam się stwierdzić, że sygnatura mikrobowa jest dość unikatowa dla każdej osoby. Zupełnie tak samo, jak każdy z nas ma unikatowy genom - stwierdza asystent profesora biologii i bioinformatyki, Curtis Huttenhower z wydziału biostatystyki na Harvard University. - Udało nam się również stwierdzić, że zmienność populacji bakteryjnych u poszczególnych jednostek może zależeć od sposobu odżywiania, genetyki, a także od środowiska.

Nawet jeżeli ludzka populacja mikrobowa składa się z czynników potencjalnie patogennych, są one nieszkodliwe w normalnych warunkach zdrowotnych.

Co więcej, amerykańscy badacze wykazali nawet, że większość tych bakterii jest użyteczna - pomagają bowiem w dobrym funkcjonowaniu organizmu. Na przykład w ludzkim przewodzie żołądkowo-jelitowym, niektóre bakterie niezwykle dobrze sprawdzają się w procesie trawienia.

Komentarze do: Każdy z nas ma swoje własne mikroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz